“Wesel dawnych czar…”, czyli obrzędy, taniec, śmiech i łzy

Malanów. Wesel dawnych czar...

Śluby naszych babć znacznie różniły się od tych, w których uczestniczymy dzisiaj. Zwłaszcza osoby starsze z sentymentem wspominają tradycyjne wesela sprzed lat. Taką swoistą podróż w czasie mógł odbyć każdy, kto w sobotnie popołudnie odwiedził świetlicę wiejską w Malanowie. Klimat tamtych lat można było poczuć uczestnicząc w weselu Franka i Marysi.  

Takich weselisk dzisiaj się już nie ogląda. Opartych na pięknej, polskiej tradycji, z bogatą oprawą obrzędową i muzyczną. Do tego rubaszne, ale i wzruszające przyśpiewki oraz zabawa do białego rana przy dźwiękach ludowej muzyki. Tak wyglądały chociażby wesela końca lat 30-tych typowe dla okolic Malanowa.

Dlatego też organizatorzy postanowili pokazać ludziom młodym, a nieco starszym przypomnieć dawne zwyczaje, które już odchodzą w zapomnienie. Scenariusz “Wesel dawnych czar” został napisany gwarą przez Zofię Banasiak, która odwołała się do autentycznych wydarzeń i postaci. Sama będąc jeszcze dzieckiem uczestniczyła w jednym z nich. W stworzeniu scenariusza pomogły także opowiadania przekazane jej przez mamę, która niejednokrotnie pełniła rolę swaszki.

Kiszki, placka nie zabraknie, kożdy pojy ile złaknie

I faktycznie nie zabrakło. Każdy mógł spróbować przekąsek, które obowiązkowo musiały gościć na weselnym stole. Nim jednak doszło do takiego wesela trzeba było przejść cały ceremoniał zwyczajów. Wstępem do niego były zmówiny, zwane też zalotami. Była to pierwsza oficjalna wizyta chłopaka w domu dziewczyny w roli starającego się o jej rękę, uzyskaniem zgody rodziców wybranki na ślub oraz ustaleniem wysokości jej wiana.

W role “młodych” wcielili się Sylwia i Marcin Wasikowie. Ton wydarzeniom na weselisku nadawały swaszki. W tej roli wystąpiły Jadwiga Włodarczyk oraz Anna Kłodwaska. Nie zabrakło też drużby, ta rola przypadła Szczepanowi Robakowi. Zabawie weselnej przy muzyce granej przez Orkiestę Gryndów towarzyszyły pieśni i przyśpiewki weselne. I jak na polskie, wiejskie weselisko przystało były obrzędy, taniec, śmiech i łzy.

Ponadto w pozostałych rolach wystąpili: jako Janiki, rodzice Marysi – Teresa Gryceczko i Tadeusz Tarnas, matka Franka oraz jej wnuczka – Janina Pakuła i Klara Wasik, Jutka, siostra panny młodej – Julia Piekarczyk, kucharka – Halina Pokrywiecka pomoc kucharki i druhna Wiktoria Kornacka, przebierańcy – Mirosława Dzieńcioł i Maria Iglikowska. W roli gości weselnych wystąpili Wiesława i Jan Konarscy, Natan Wasik, Teresa Robak, Eugenia Przybylak, Krystyna Karolak oraz w roli młodzianów Oskar i Jakub Galas.

Za organizacje wydarzenia odpowiadało Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Malanowie przy współpracy z zespołami Jarzębinki oraz Tradycja. Obrzędowi towarzyszyła również wystawa fotografii weselnej i ślubnej. Projekt „Wesel dawnych czar” sfinansowany został ze środków Fundacji PZU.


Tagi: ,

« Czerwiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.