Władysławów. Z wizytą w mieście Kopernika i pierników

Władysławów. Wizyta w Toruniu, koniczynka

W ubiegłą sobotę, tj. 20 października 2018r. grupa 52 osobowa z terenu gminy Władysławów udała się na jednodniową wycieczkę do Torunia. Wyjazd zorganizowany został przez Stowarzyszenie „Koniczynka” we Władysławowie.

Wizytę w mieście Mikołaja Kopernika uczestnicy wycieczki rozpoczęli od spotkania z przewodnikiem Bożeną Kaliszewską. Następnie udali się do  kościoła Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Świątynię dwupoziomową z ażurową 320 – tonową kopułą zwieńczona koroną uczestnicy wycieczki rozpoczęli zwiedzać od Kaplicy Pamięci o Sprawiedliwych, będącej miejscem pamięci Polaków, którzy zginęli z rąk Niemców, ratując Żydów w czasie II wojny światowej. Następnie schodami udali się na górna kondygnację  do głównego kościoła, w którego prezbiterium znajduje się ołtarz – dokładna replika prywatnej kaplicy papieża Jana Pawła II w Watykanie z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, podpisanym przez Jana Pawła II oraz z relikwią – ampułką z jego krwią. Uczestnicy wycieczki podczas krótkiego wystąpienia kustosza tejże świątyni uzyskali informacje o historii jej powstania. Budowa kościoła – sanktuarium to wotum wdzięczności za papieża Polaka.

Z wizytą w Planetarium

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium. Biorąc udział w seansie „Makrokosmos”, uczestnicy wycieczki udali się w wirtualną  podróży do granic poznawalności Wszechświata. Startując z powierzchni Ziemi, napotykali sztuczne satelity, planety, gwiazdy, galaktyki, by w końcu ogarnąć wszechświat w największej skali. Była to dla większości uczestników niezapomniana lekcja astronomii.

Po tylu atrakcjach przyszedł czas na domowy obiad, który pokrzepił wszystkich do dalszego zwiedzania bogatej w wiele zabytków starówki. W czasie spaceru po Starym Mieście Torunia, uczestnicy wycieczki obejrzeli wśród wielu miejsc i symboli m.in. mury miejskie, w tym Krzywą Wieżę i Bramę Mostową, Żeglarską i Klasztorną, Dom Kopernika, Katedrę św. Janów, kościół Wniebowzięcia NMP, pomnik flisaka otoczony zasłuchanymi żabami, w formie fontanny i Rynek Staromiejski z pomnikiem Mikołaja Kopernika.

Ostatnim punktem wycieczki było samodzielne wypiekanie przez jej uczestników piernika, zgodnie z tradycyjną recepturą, w Żywym Muzeum Piernika.  Zajęcia urozmaicał fakt, iż prowadzący porozumiewali się z uczestnikami gwarą charakterystyczną dla ziemi chełmińskiej.  Wszyscy wrócili do domu z toruńskimi smakołykami i dobrymi wspomnieniami.

B.M.


Tagi: ,

Kalendarz wydarzeń

« Marzec 2019 » loading...
P W Ś C P S N
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
pt 22

Kino TUR. Lego® Przygoda 2

22 marca - 25 marca
pt 22

Kino TUR. Green Book

22 marca - 25 marca
sob 23

Malanów. Mistrzostwa Wielkopolski Karate

23 marca godz. 10:00 - 15:00
pt 29

Kino TUR. Kobiety mafii 2

29 marca - 1 kwietnia

Dodaj firmę do katalogu

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.