Z życia kół gospodyń wiejskich

Gospodynie z gminy Brudzew mogą mówić o intensywnym okresie. Uczestniczyły w różnych imprezach reprezentując zarówno gminę, jak i powiat turecki.

7 sierpnia 2021 r. w Dobrej w Parku w Długiej Wsi, podczas imprezy „Wspólne gotowanie z produktem regionalnym i lokalnym” odbył się Finał Wojewódzki XX edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” . W konkursie mógł wziąć udział każdy producent wyrobów regionalnych i tradycyjnych, spełniający oczywiście kryteria regulaminowe.

W pierwszym etapie – w czasie finałów regionalnych – wyłonieni zostali laureaci w czterech kategoriach: produktów pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, napojów i produktów mieszanych oraz najlepsze dania i potrawy regionalne i tradycyjne. W kategorii produktów pochodzenia zwierzęcego wzięła udział potrawa Urszuli Banasiak, przewodniczącej Kół Gospodyń Wiejskich, działających na terenie gminy Brudzew. Gospodyni z Galewa za mistrzowskie przygotowanie kaczki nadziewanej- tradycyjnej otrzymała I nagrodę. Dodajmy, iż na wydarzenie zostały zgłoszone aż 32 dania, co – według prezes PIPR Izabelli Byszewskiej – jest to rekordowa ilość.

5 września KGW Galew-Wincentów reprezentowało gminę podczas Dożynek Powiatowo-Gminno-Parafialnych w Kawęczynie, biorąc udział w I Otwartych Mistrzostwach konkurencjach sprawnościowych „PRZECIĄGANIE LINY” oraz „DOJENIE KROWY”. Tego samego dnia, również podczas Święta Plonów w Kawęczynie panie z Zespołu „Razem” reprezentowały Powiat Turecki, własnoręcznie wyplecionym wieńcem.

Pragnąc przekazać tradycję młodszym pokoleniom 11 września pani Urszula wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich „Galew-Wincentów” wzięła udział w wyjątkowym wydarzeniu mającym podkreślić jak ważne jest, aby idąc z duchem czasu kultywować lokalną tożsamość i pielęgnować tradycje. Mowa o Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Polska Od Kuchni”. Festiwal odbył się w Swarzędzu, gdzie swoje tradycyjne potrawy prezentowały zgłoszone KGW z całej Wielkopolski. Panie zawiozły na wydarzenie smakowitą kaczkę, która cieszyła się uznaniem w Dobrej. Dania oceniał sam Jakub Steuermark, znany min. z programów telewizyjnych. Kaczka bardzo smakowała jurorom, jednak tym razem konkurencja była za duża.

Sam udział, to sukces!

Jak mówią gospodynie z KGW Galew-Wincentów dla nas to zaszczyt, że mogłyśmy uczestniczyć w Festiwalu Polska Od Kuchni i podziwiać wieloletni dorobek Kół z Wielkopolski. tj. piękne stroje, prezentację i kuchnię.

Idąc za ciosem spotkań, już kolejnego dnia, tj. 12 września panie z KGW z Brudzewa wzięły udział w zjeździe KGW w Licheniu. Taki zjazd to również pielgrzymka gospodyń do Matki Bożej Licheńskiej, która nastawiona jest na przeżycia duchowe. Dlatego też dzień rozpoczął się od spaceru różańcowego do kościoła św. Doroty, do miejsca objawień w Grąblinie. Następnie wszystkie gospodynie przy akompaniamencie orkiestry dętej, w pięknych strojach ludowych, wzięły udział w barwnym korowodzie do Bazyliki Licheńskiej, gdzie została odprawiona Msza Św. w ich intencji. Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie „Barki” przy pomniku Jana Pawła II.

Spotkanie w Licheniu to kultywacja najpiękniejszych tradycji polskiej wsi, których ostoją są właśnie nasze gospodynie – podkreślają panie.

Po tygodniu, bo 19 września  Zespół „Razem” zaprezentował swoje umiejętności wokalne, biorąc udział w II Festiwalu Piosenki Żołnierskiej i Wojennej w Dobrowie pn. „Gdzie są chłopcy z tamtych lat”. Festiwal upamiętnia wydarzenia, jakie miały miejsce w Dobrowie 20 września 1939 r. Mimo powagi sytuacji spotkanie było doskonałą okazją do przyjacielskich spotkań i wymiany doświadczeń wokalnych.


Tagi:

« grudzień 2021 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
niedz. 12

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.