Czas podsumowań. LGD Turkowska Unia Rozwoju ma 10 lat

Lokalna Grupa Działania Turkowska Unia Rozwoju obchodziła w piątek swój jubileusz. Członkowie LGD, ich przyjaciele oraz zaprzyjaźnieni samorządowcy, spotkali się w pięknej scenerii Wigwamu w Russocicach, by wspólnie podsumować 10 lat działalności stowarzyszenia na koncercie “Jakie Piękne Jest Życie”.

Powiadają, że chcieć to móc. Najlepszym tego przykładem jest LGD T.U.R. z Magdaleną Ciołek na czele. O tym co udało się zrobić podczas minionej dekady i co działo się w tym czasie w stowarzyszeniu opowiedziano w ostatni dzień sierpnia.

A wszystko zaczęło się w 2008 roku, a gdyby poszukać głębiej to początki sięgają i dwa lata wcześniej.

W 2006 roku Burmistrz Miasta Turku Zdzisław Czapla, Burmistrz Miasta i Gminy Dobra Piotr Schulz oraz Wójtowie Gmin: Goszczanów – Lech Telega, Kościelec – Anna Strapagiel, Turek – Jan Owczarek, Brudzewa – Maciej Rosiak, Kawęczyna – Jan Nowak, Przykony – Mirosław Broniszewski, Malanowa – Gerard Krzeszewski, Władysławowa – Krzysztof Zając powołali do życia Fundację Turecka Unia Rozwoju – T.U.R. To ona pierwotnie miała być beneficjentem środków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – Działanie Leader. Jednak w 2008 r. na mocy przepisów prawa organizacje pozarządowe działające jako fundacje zostały wykluczone z możliwości ubiegania się o dofinansowanie w ramach ww. środków. Stąd też podjęto decyzję o powołaniu Stowarzyszenia, w ślad za tym przystąpiono do prac nad Strategią Rozwoju Lokalnego na lata 2007-2013. Fundacja na ten cel pozyskała środki w ramach konkursu ogłoszonego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Sukcesorem dotychczasowych działań Fundacji zostało powołane w roku 2008 Stowarzyszenie Turkowska Unia Rozwoju – T.U.R.  Dzięki zaangażowaniu członków Stowarzyszenia i wsparciu naszej koleżanki z LGD Gościnna Wielkopolska udało nam się opracować strategię dla naszego obszaru, a następnie skutecznie pozyskać środki z Samorządu Województwa Wielkopolskiego na jej wdrażanie – usłyszeliśmy podczas spotkania.

Przez 10 lat działalności stowarzyszenie podjęło się realizacji przeróżnych zadań. Były to zarówno projekty dotyczące szkoleń, warsztatów, rozwijania działalności gospodarczej, targi, ale także związane z licznymi inicjatywami przy współpracy z kołami gospodyń wiejskich, stowarzyszeniami, lokalnymi artystami i zespołami.

Na przestrzeni dekady były to m.in.: ,,Dzień Wierzby”, wizyta partnerów z Czech, ,,Dziecięcą Wioskę Rzemiosła”, “Wiosenny Piknik Tura”, “Noc Kupały”, wystawy rękodzieła, “Goszczanowskie Wesele”, inscenizacja „Balladyny”, konkurs fotograficzny ,,Szanujmy wspomnienia-czyli Ziemia TURa w obiektywie wczoraj i dziś’’, powołanie spółdzielni socjalnej „Powrócisz tu”, “Pudełko życia”, czy stworzenie portalu turystycznego “Swojskie klimaty” oraz wiele, wiele innych inicjatyw.

Działalność LGD T.U.R to także publikacje, jak chociażby: przewodnik turystyczno-przyrodniczy, “Ocalić od zapomnienia”, czy “Wspomnienia wiecznie żywe”.

Podczas takiego jubileuszu nie mogło zabraknąć występów lokalnych zespołów i solistów, z którymi przez te 10 lat stowarzyszenie nawiązało nie tylko współpracę, ale i przyjacielskie relacje. Wystąpił Jakub Kiciński z “Dobrowiankami”, zespół “Serenada” z Dobrej z Mileną Chypś, zespół “Z nad Swędrni” oraz Marta Barczak Cicha, zespół “Tradycja” z Malanowa oraz Marta Tomczyk Groblica. Ponadto wystąpili zespół “Zgoda” ze Smulska z Sylwią Kostrzewą, Robert Jaworski z Eugeniuszem Włodarczykiem, a także Joanna Gogulska wraz chórem “Tulibabki” z Tuliszkowa oraz zespół “Jarzębinki” z Jagodą Pawłowską i Mieszkiem Ciołek.

Koncert przygotowany w najdrobniejszych szczegółach począwszy od prezentacji licznych sukcesów T.U.R, występów, wybornego jedzenia i upominków dla gości doskonale łączył tradycję i przesłanie, że warto ją kultywować oraz wartości ludowe. A życie może być naprawdę piękne mając wokół siebie cudownych ludzi.


Tagi: , ,

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.