Zielona Wielkopolska wschodnia już za 20 lat? Rozmawiali o transformacji

Wizja Wielkopolski wschodniej w 2040 roku

Zielona Wielkopolska wschodnia już za 20 lat? Dzisiaj odbyło się wspólne posiedzenie zespołów parlamentarnych, podczas którego zaprezentowano koncepcję sprawiedliwej transformacji Wielkopolski wschodniej. Koncepcję opracowała Agencja Rozwoju Regionalnego w Koninie. Swój wkład wnieśli także samorządowcy, organizacje pozarządowe, związki zawodowe oraz przedsiębiorcy z subregionu konińsko-tureckiego.

Spotkanie zorganizował poseł Tomasz Nowak, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej oraz Wielkopolskiego Zespołu Parlamentarnego. Udział w tym zdalnym spotkaniu wziął także marszałek województwa Marek Woźniak. Głos w dyskusji zabierał także przedstawiciel Komisji Europejskiej Paweł Olechnowicz. Chwalił zaawansowanie prac przygotowawczych do sprawiedliwej transformacji we wschodniej Wielkopolsce. Z lokalnych samorządowców powiatu tureckiego w debacie głos zabierali: wójt Brudzewa Cezary Krasowski, burmistrz Turku Romuald Antosik oraz prezes TIG Damian Brzóska.

Koncepcja sprawiedliwej transformacji wschodniej Wielkopolski to nowatorski dokument w skali kraju. Zawiera propozycje wyzwań, celów, priorytetów i kierunków rozwoju subregionu. Posłuży on do opracowania strategii Wielkopolski wschodniej oraz tzw. Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji. Ten ostatni dokument jest niezbędny, by ubiegać się o pozyskanie unijnych środków w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

ZE PAK zmierza w kierunku OZE i wodoru

Koncepcja zakłada, że do 2030 r. nastąpi zakończenie eksploatacji węgla oraz jego wykorzystania w elektroenergetyce i ciepłownictwie na obszarze wschodniej Wielkopolski. Marszałek Woźniak osiągnięcie tego celu nazwał bardzo ambitnym wyzwaniem. Niemniej jest to spójne z planami ZE PAK, które także były prezentowane na spotkaniu.

Największa firma w subregionie zdecydowanie będzie zmierzała w kierunku wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Szczególny nacisk położy na fotowoltaikę oraz energię wiatrową. ZE PAK odważnie będzie inwestował w produkcję wodoru, także zielonego, jego magazynowanie i wykorzystanie. Znowu w nie tak odległych planach ma zamiar postawić na produkcję stacji paliw na wodór oraz autobusów napędzanych wodorem. Współpracuje już także z producentem łodzi, gdzie będzie chciał wykorzystać technologie wodorowe.

Zielona Wielkopolska wschodnia w 2040 roku

Wizja Wielkopolski wschodniej w 2040 rokuW 2040 r. Wielkopolska wschodnia ma stać się krajowym liderem zielonej transformacji, a dominującą gałęzią gospodarki ma zostać zeroemisyjny i oszczędny energetycznie przemysł, oparty o zielone technologie. Subregion ma być znany z produkcji zielonej energii oraz wodoru.

Podczas spotkania wiele słów uznania skierowano pod adresem Maciej Sytka, prezesa ARR w Koninie, który koordynował prace nad powstaniem koncepcji sprawiedliwej transformacji w subregionie konińsko-tureckim. W dniach od 26 października do 13 listopada br. będzie ona podlegała konsultacjom społecznym.

Dariusz Młynarczyk


Tagi: , , , , , ,

« Grudzień 2020 » loading...
P W Ś C P S N
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
wt 01

Turek. Wystawa “Turek wczoraj i dziś – część 2″

1 października godz. 00:00 - 31 grudnia godz. 00:00
sob 05

Kalinowa. Zbiórka krwi

5 grudnia godz. 09:00 - 13:00

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.