Ach, te papierosy. 18 XI Światowy Dzień Rzucania Palenia

Światowy Dzień Rzucania Palenia - papierosy

Papierosy są najbardziej rozpowszechnioną, ogólnodostępną i akceptowalną społecznie używką. Światowa Organizacja Zdrowia uznała palenie tytoniu za czynnik najpoważniejszego ryzyka zdrowotnego i główną przyczynę przedwczesnej umieralności.

Papierosy, ich rzucenie nie zawsze jest łatwe, ale zawsze warto to zrobić!

Jedną z akcji zwracających uwagę na problem palenia jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Przypada na trzeci czwartek listopada (w 2021r. – 18 listopada). Ważnym elementem profilaktyki palenia tytoniu jest udostępnianie wiedzy na temat jego skutków zdrowotnych, w tym dotyczących palenia biernego czy wpływu na zdrowie nowego sposobu palenia – korzystania z papierosów elektronicznych (tzw. e-papierosów).

Sięganie po papierosy to nie wyraz „słabego charakteru” czy „braku silnej woli lub motywacji”. To choroba, którą można leczyć!

Uzależnienie od tytoniu pogarsza jakość życia, powodując schorzenia układu oddechowego (astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, zapalenie oskrzeli i płuc), choroby układu krążenia (udar mózgu, chorobę wieńcową, zawał serca) oraz choroby nowotworowe (istnieje związek przyczynowo skutkowy palenia z licznymi nowotworami złośliwymi m.in. płuca, przełyku, jamy ustnej, miedniczek nerkowych, pęcherza moczowego, trzustki, żołądka, wątroby, nosa).

Dym tytoniowy zawiera 7 tysięcy związków chemicznych, z których co najmniej 70 ma działania rakotwórcze. Wszystkie mają szkodliwy wpływ na ludzki organizm. Dlatego palenie papierosów lub nawet przebywanie w towarzystwie osoby, która pali i wdychanie dymu tytoniowego (tzw. „bierne palenie”) zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory i inne poważne choroby!

O szkodliwości palenia papierosów nikogo nie trzeba już przekonywać. Nie wszyscy jednak są przekonani, że warto rzucić palenie.


Tagi:

« sierpień 2022 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.