Brudzew. Budżet na rok 2020 uchwalony, wójt Krasowski nie jest z niego zadowolony

Brudzew. Sesja rady gminy

Budżet gminy Brudzew na przyszły rok został uchwalony jednogłośnie, ale nie jest on marzeniem ani wójta, ani radnych. Cezary Krasowski mówił wprost – „ja z tego budżetu nie jestem zadowolony”.

Gmina w kolejnych latach nie planuje żadnych kredytów ani pożyczek. Na koniec 2019 zadłużenie gminy wyniesie 1,5 mln zł, z kolei na 2020 – 750 tys. Tyle samo pozostanie do spłaty w kolejnym roku. Dochody założone zostały z tendencją spadkową, chociażby że zmniejszeniu ulegną dochody z kopalni. Prognoza WPF jest ostrożnościowa – podkreśliła skarbnik Wioletta Gadomska. Dochody budżetu w 2020 roku oszacowane zostały na blisko 32 mln zł. Wydatki natomiast wyniosą przeszło 31 241 mln zł, z czego wydatki bieżące to kwota przeszło 30 314 mln zł. Na wydatki majątkowe gmina zamierza przeznaczyć 1 mln zł. W budżecie zaplanowano nadwyżkę w wysokości 750 tys. zł, z której w przyszły roku ma zostać spłacony kredyt.

Wydatki rosną

Ten projekt budżetu różni się od tych, które do tej pory były przedstawiane i uchwalane w naszej gminie – zauważył radny Mateusz Kaszyński. Podkreślając przy tym, że znacząco wzrosną wydatki bieżące, zwłaszcza te związane z funkcjonowaniem oświaty, kosztami płacy minimalnej, natomiast zadania zlecone z administracji rządowej są niedofinansowane. Nie bez znaczenia będzie miał także wzrost kosztów energii, który spowoduje podwyżki cen usług.

W ocenie radnego przedstawiony na sesji projekt budżet jest jednak zbilansowany i gwarantuje finansowanie instytucji dla sprawnego funkcjonowania gminy i nie zawiera deficytu oraz nowych kredytów. Jednakże obecna sytuacja finansowa gminy.  Szybko nie doczekamy się rozwiązań systemowych zaproponowanych przez rząd, które mógłby tę sytuację zmienić. To problem z którym należy się zmierzyć – mówił. Gmina musi się rozwijać poprzez inwestycje gminnotwórcze. Trzeba patrzeć perspektywicznie i szuka rozwiązań na przyszłość. Gdzie? W zwiększeniu pozyskiwanych środków zewnętrznych, partnerstwie publiczno-prawnym, czy przygotować coś na wzór programu naprawczego.

W podobne tony uderzył radny Tomasz Kiciński choć już był bardziej powściągliwy – to jest dobre ze ten budżet jest – mówił. Zaznaczając, iż jest fundusz sołecki, bo sporo pieniędzy z tego funduszu idzie realizacje zadań. Jego zdaniem należy szukać środków na rewitalizację, bo jest to obszar o który należy zawalczyć. Ma nadzieje, że budżet będzie ewoluował i pojawią się pieniądze w trakcie roku.

Rząd przykręca kurek

Rok 2020 jest rokiem zaciskania pasa dla wszystkich samorządów. Zmiany wprowadzane przez rząd skutkują zmniejszeniem wpływów do samorządowych budżetów. Jednym słowem wydatków coraz więcej, pieniędzy od rządu za mało. To co podkreślono na sesji to zmieszają się dochody gminnej kasy związane z obniżką stawki PIT.  Duży wpływ na przyszłoroczny budżet gminy będzie miała błyskawicznie wprowadzona reforma oświaty, której koszt w dużym stopniu przerzucono na samorząd.

Do oświaty dopłacaliśmy w poprzednich latach 3-4 mln, gdy były inwestycje robione. Subwencja wynosiła 6 mln zł. Dzisiaj przy subwencji oświatowej 6 mln zł po reformie gmina Brudzew dopłaca 7 mln zł – informował Cezary Krasowski dodając. Subwencja nam spodlała i jeszcze nie wiemy czy w przyszłym roku będzie ona jak prognozowana, bo to okaże się w miesiącu marcu. Oby została na tym samym poziomie, ale jeśli zostanie zmniejszona, to będziemy szukali środków na sfinansowanie oświaty. Brudzew czekają niepopularne decyzje, szukanie oszczędności, obniżenie kosztów bieżących.

Jednym słowem, gminę być może czekają cięcia. Z czego? Kultura? – nie chciałbym. Sport? – nie chciałbym. Oświata? – nie chciałbym – mówił wójt.

Za mało na inwestycje

Wszystko to sprawia, że samorządy mają coraz mniejszą nadwyżkę operacyjną. Niestety, to od wysokości właśnie tej nadwyżki uzależniony jest potencjał inwestycyjny oraz zdolności kredytowe samorządu. Im mniejsza nadwyżka, tym mniej inwestycji i innych działań prorozwojowych. Czym to skutkuje? W budżecie Brudzewa nie ma zabezpieczonych, jak na razie chociażby pieniędzy na tomograf dla szpitala, samochód dla OSP Brudzew, chodnika na ul. Piaski, dróg wewnętrznych w w Kolnicy, czy dofinansowania dla rodziców do żłobka, które być może mogłoby powstać.


Tagi: , , , ,

« Luty 2020 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
nie 23

Kino TUR. Urwis

21 lutego - 24 lutego
pt 28

Kino TUR. Tajni i fajni

28 lutego - 2 marca
pt 28

Kino TUR. Gorący temat

28 lutego - 2 marca

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.