CWRKDiZ Konin informuje: Technika popularniejsze od liceów

Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie

Jakich wyborów dokonali tegoroczni absolwenci szkół podstawowych z Konina oraz z czterech powiatów Wielkopolski Wschodniej? Tego typu informacje znajdziecie w najnowszym opracowaniu Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie.

Dyrektor Andrzej Budny zwraca uwagę, że młodzież, kończąc szkołę podstawową znajduje się w fazie poszukiwań swojej roli społecznej. Uczy się wyrażać własne zdanie, określać potrzeby, rozwija zainteresowania, kształtuje swoje wartości. Wydaje się, że dopiero w późniejszym okresie życia zaczyna interesować się rynkiem pracy, wymaganiami zawodowymi i przedsiębiorczymi aspektami podejmowanych decyzji. Tak więc wybór szkoły ponadpodstawowej bywa trudną decyzją ale to ważny etap, rzutujący na przyszłość zarówno jednostek jak i regionu.

W Wielkopolsce Wschodniej funkcjonują obecnie 32 szkoły ponadpodstawowe, które oferują różnorodne zawody i profile. Największą popularnością w tym roku szkolnym cieszyły się technika. W tego typu placówkach uczy się obecnie 43% młodych osób. Na drugim miejscu znalazły się licea – z wynikiem 37%. Najmniejszą frekwencją wykazują się szkoły branżowe. Zdecydowało się na nie 20% młodzieży. Najczęściej wybierane technika mają niekiedy po kilkunastu chętnych ubiegających się o jedno miejsce, w szczególności w tzw. klasach mundurowych. Do najczęściej wybieranych zawodów w technikach należały: technik informatyk, technik logistyk i technik żywienia i usług gastronomicznych. W szkołach branżowych I stopnia najwięcej młodzieży uczy się w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, fryzjer oraz w klasach wielozawodowych. Utworzono je dla osób chcących kształcić się w zawodach, dla których, ze względu na liczebność, nie dało się utworzyć całej klasy w danym zawodzie.

A jak przedstawia się sytuacja w poszczególnych powiatach oraz w mieście Konin?

Różnice są znaczne. Wydaje się, że wszystko zależy od miejsca zamieszkania, lokalizacji, perspektyw rozwoju subregionu czy obecności przedsiębiorstw.

Nie można zapominać o roli doradców zawodowych, którzy wspierają młodzież szkół podstawowych w planowaniu własnego rozwoju i podejmowaniu decyzji edukacyjno-zawodowych. Wysiłki i działania podejmowane przez CWRKDiZ w Koninie w celu przygotowania młodych ludzi do życia zawodowego w szybko zmieniającym się świecie, stanowią prawdziwe wyzwanie.  Dyrektor Andrzej Budny zaprasza placówki edukacyjne, uczniów z terenu Konina i czterech powiatów: konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego do współpracy. Doradztwo zawodowe w szkołach wciąż jest niewystarczające ponieważ wymiar zajęć w skali roku szkolnego wynosi minimum 10 godzin a samorządy lokalne i tak już są zbytnio obciążone wydatkami na edukację więc niechętnie przekraczają tę liczbę. Tymczasem warto odpowiedzieć sobie pytania o przyszłość naszego subregionu. Czy obecna oferta edukacyjna szkół przygotowuje młode osoby do wejścia na regionalny rynek pracy i jest zgodna z oczekiwaniami/potrzebami przedsiębiorców? Czy nasz region jest atrakcyjnym miejscem dla młodych osób pod względem perspektyw zawodowych?

Zapraszamy do zapoznania się z opracowaniem dostępnym na stronie Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie pod linkiem: http://cwrkdiz-konin.pl/wp-content/uploads/2020/11/analiza-danych-rekrutacyjnych-2020.pdf

Andrzej Budny
Dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie

materiał prasowy

Tagi: ,

« lipiec 2022 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.