Definitywny koniec kopalni Adamów z końcem 2020 r.

Koniec kopalni Adamów. Dzisiaj, 3 sierpnia zarząd ZE PAK zdecydował o zaprzestaniu wydobycia węgla z końcem 2020 r. Taka decyzja skutkować z kolei będzie rozwiązaniem PAK KWB Adamów S.A. i postawieniem jej w stan likwidacji. Zarząd ZE PAK z takim wnioskiem zwróci się do walnego zgromadzenia akcjonariuszy o formalną decyzję w tej sprawie.

ZE PAK wydał dzisiaj komunikat poświęcony zamiarowi zakończenia działalności KWB Adamów i postawienia jej w stan likwidacji. Po zakończeniu działalności elektrowni Adamów w 2017 r. decyzja o likwidacji kopalni była tylko kwestią czasu. Coraz mniejsza efektywność kopalni, malejące zużycie energii, wzrastający import energii, a także coraz większa konkurencyjność odnawialnych oraz gazowych źródeł energii stały się głównymi przyczynami podjęcia decyzji przez zarząd.

W okresie swojej długoletniej działalności PAK KWB Adamów SA prowadziła wydobycie węgla brunatnego metodą odkrywkową na potrzeby elektrowni Adamów. Po zakończeniu, z końcem 2017 roku, działalności przez elektrownię Adamów działalność PAK KWB Adamów SA została wydłużona z uwagi na pozostałe do wydobycia zasoby węgla i możliwości dostawy do elektrowni Pątnów. Jednak bieżąca i przewidywana sytuacja na rynku energii nie generują impulsów do utrzymywania obecnego potencjału w segmencie wydobycia” – czytamy w komunikacie ZE PAK

Z momentem przegłosowania na walnym rozwiązania spółki kopalnianej rozpocznie się jej likwidacja. Zarząd ZE PAK deklaruje, że kopalnia Adamów wywiąże się ze wszelkich zobowiązań wynikających z prawa geologicznego i górniczego. PAK KWB Adamów S.A. w likwidacji przeprowadzi także inwentaryzację i rozpocznie sprzedaż majątku spółki. Jak długo potrwa likwidacja, to na dzisiaj trudno przesądzać.

Z chwilą podjęcia uchwały walnego zgromadzenia o rozwiązaniu następuje otwarcie likwidacji i rozpocznie się proces likwidacji. (…) Ważnym zakresem zadań związanych z likwidacją będzie inwentaryzacja i przygotowanie do sprzedaży majątku spółki. Zakłada się, że nieruchomości PAK KWB Adamów SA w możliwie dużym zakresie mogą zostać wykorzystane na realizację projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii” – podano w komunikacie

ZE PAK zakłada, że nieruchomości PAK KWB Adamów w możliwie dużym zakresie mogą zostać wykorzystane na realizację projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii.


Tagi: ,

« Styczeń 2021 » loading...
P W Ś C P S N
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.