Koniec kopalni Adamów. Dzisiaj, 3 sierpnia zarząd ZE PAK zdecydował o zaprzestaniu wydobycia węgla z końcem 2020 r. Taka decyzja skutkować z kolei będzie rozwiązaniem PAK KWB Adamów S.A. i postawieniem jej w stan likwidacji. Zarząd ZE PAK z takim wnioskiem zwróci się do walnego zgromadzenia akcjonariuszy o formalną decyzję w tej sprawie.
ZE PAK wydał dzisiaj komunikat poświęcony zamiarowi zakończenia działalności KWB Adamów i postawienia jej w stan likwidacji. Po zakończeniu działalności elektrowni Adamów w 2017 r. decyzja o likwidacji kopalni była tylko kwestią czasu. Coraz mniejsza efektywność kopalni, malejące zużycie energii, wzrastający import energii, a także coraz większa konkurencyjność odnawialnych oraz gazowych źródeł energii stały się głównymi przyczynami podjęcia decyzji przez zarząd.
W okresie swojej długoletniej działalności PAK KWB Adamów SA prowadziła wydobycie węgla brunatnego metodą odkrywkową na potrzeby elektrowni Adamów. Po zakończeniu, z końcem 2017 roku, działalności przez elektrownię Adamów działalność PAK KWB Adamów SA została wydłużona z uwagi na pozostałe do wydobycia zasoby węgla i możliwości dostawy do elektrowni Pątnów. Jednak bieżąca i przewidywana sytuacja na rynku energii nie generują impulsów do utrzymywania obecnego potencjału w segmencie wydobycia” – czytamy w komunikacie ZE PAK
Z momentem przegłosowania na walnym rozwiązania spółki kopalnianej rozpocznie się jej likwidacja. Zarząd ZE PAK deklaruje, że kopalnia Adamów wywiąże się ze wszelkich zobowiązań wynikających z prawa geologicznego i górniczego. PAK KWB Adamów S.A. w likwidacji przeprowadzi także inwentaryzację i rozpocznie sprzedaż majątku spółki. Jak długo potrwa likwidacja, to na dzisiaj trudno przesądzać.
Z chwilą podjęcia uchwały walnego zgromadzenia o rozwiązaniu następuje otwarcie likwidacji i rozpocznie się proces likwidacji. (…) Ważnym zakresem zadań związanych z likwidacją będzie inwentaryzacja i przygotowanie do sprzedaży majątku spółki. Zakłada się, że nieruchomości PAK KWB Adamów SA w możliwie dużym zakresie mogą zostać wykorzystane na realizację projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii” – podano w komunikacie
ZE PAK zakłada, że nieruchomości PAK KWB Adamów w możliwie dużym zakresie mogą zostać wykorzystane na realizację projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii.