Dodatkowe zespoły wyjazdowe zaszczepią przeciw COVID-19. Kogo?

117 dodatkowych zespołów wyjazdowych w całej Polsce będzie szczepić chorych pacjentów w domach. Sześć z nich zakontraktowano na terenie Wielkopolski. Nowe zespoły wyjazdowe wspomogą obecnie działające przy punktach szczepień. Jeśli pacjent ze względu na stan zdrowia potrzebuje szczepienia w domu, powinien w pierwszej kolejności skontaktować się z lekarzem POZ.

O zasadach szczepień pacjentów ze specjalnymi potrzebami wypowiadali się eksperci podczas konferencji w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w piątek 19 lutego. Do funkcjonującej już sieci populacyjnych punktów szczepień dołączają właśnie dodatkowe wyjazdowe zespoły. W całej Polsce NFZ wyłonił ich 117, a na terenie Wielkopolski jeździć będzie sześć z nich. Nowe zespoły mobilne uzupełniają te działające już przy punktach szczepień, które zadeklarowały gotowość do szczepienia pacjentów w miejscu zamieszkania. Nie będą zatem zastępować zespołów z populacyjnych punktów, a uzupełniać ich pracę.

Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień będą wsparciem dla dotychczas działających zespołów mobilnych – tłumaczy Hanna Philips, zastępca ds. medycznych dyrektora WOW NFZ. – Zadaniem lekarza POZ jest wystawienie oceny zasadności sczepienia w domu. Następnie kontaktuje się on z najbliższym dla danego pacjenta mobilnym punktem szczepień. Lekarz POZ będzie wiedział, który punkt może dojechać do obłożnie chorego pacjenta, każda przychodnia otrzymała niezbędne informacje.

Samorządowy transport dowiezie do punktu szczepień

Inną grupą pacjentów są osoby z niepełnosprawnościami lub wykluczone komunikacyjnie, dla których transport do stacjonarnego punktu szczepień przygotowują samorządy. Do osób, które nie są obłożnie chore i leżące, nie jeżdżą mobilne zespoły szczepiące.

Transport do punktów szczepień jest pomocą dla tych osób, które mają problem z samodzielnym dotarciem do punktu, aby mogły skorzystać ze szczepień przeciw COVID-19. W tym celu gminy zorganizowały specjalny transport z domu pacjenta do punktu szczepień – mówi wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska.

Dla kogo zespoły wyjazdowe?

Mobilne punkty szczepień jeżdżą do pacjentów leżących, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie i zaszczepienie przeciwko COVID-19 w stacjonarnym punkcie.

Przebieg COVID-19 jest najbardziej dramatyczny u ciężko chorych osób. Dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej zaszczepić właśnie tę grupę pacjentów – zwraca uwagę prof. Jacek Wysocki, epidemiolog i były rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Niezbędny kontakt z POZ

Żeby skorzystać z usług wyjazdowego zespołu szczepiącego pacjent lub jego opiekun musi skontaktować się z poradnią POZ. Lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego są w stanie najszybciej potwierdzić, czy dana osoba ze względu na stan zdrowia potrzebuje szczepienia w domu.

Możliwy jest wyłącznie bezpośredni kontakt z placówką POZ lub pielęgniarką opieki długoterminowej. Jeżeli pacjent lub jego opiekun zadzwoni w celu umówienia szczepienia w miejscu zamieszkania na infolinię 989 lub do punktu szczepień i tak zostanie skierowany do poradni POZ. Na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie można się również zarejestrować przez internet.

Jak wygląda procedura zapisania na szczepienie w miejscu zamieszkania?
  • Po telefonie od pacjenta lub jego opiekuna poradnia POZ lub pielęgniarka opieki długoterminowej przyjmuje zgłoszenie i potwierdza, że pacjent należy do danej poradni.
  • Następnie ustala, czy ma skierowanie na szczepienie w systemie elektronicznym. Jeśli nie, a kwalifikuje się do niego w ramach obecnie szczepionych grup – wystawia skierowanie.
  • W kolejnym kroku lekarz POZ lub pielęgniarka oceniają, czy pacjent ze względu na stan zdrowia kwalifikuje się do zaszczepienia w domu.
  • Jeśli tak – odnotowują to w dokumentacji medycznej i przekazują informację do wyjazdowego punktu szczepień lub bezpośrednio pacjentowi/jego opiekunowi, który samodzielnie kontaktuje się z punktem.
  • Pracownicy punktu rejestrują na szczepienie, ustalają jego termin i zjawiają się w nim w miejscu zamieszkania pacjenta.
  •  O zakwalifikowaniu do wykonania szczepienia decyduje lekarz mobilnego zespołu.
  • Po podaniu pierwszej dawki, zespół ustala termin podania drugiej i przez co najmniej 15 minut po szczepieniu obserwuje pacjenta pod kątem wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Mamy do czynienia z dwuetapowym procesem kwalifikowania danego pacjenta. Lekarz POZ ocenia zasadność szczepienia w domu, a następnie dochodzi do kwalifikacji w dniu szczepienia przez lekarza z zespołu wyjazdowego. Co bardzo ważne – każdy pacjent jest obserwowany przez następne co najmniej 15 minut, by reagować w razie wystąpienia nagłego niepożądanego odczynu poszczepiennego – przedstawia prof. Jacek Wysocki.

Osobna pula dla nowych punktów

Dodatkowe wyjazdowe zespoły szczepiące samodzielnie zamawiają szczepionki i otrzymują własną pulę. Nie korzystają ze szczepionek zamówionych np. przez poradnię POZ, która zgłasza pacjenta do szczepienia w miejscu zamieszkania.

Mobilne zespoły w punktach stacjonarnych i wyjazdowe punkty szczepień są wynagradzane tak samo. Za wyjazd na szczepienie pacjenta w domu, Narodowy Fundusz Zdrowia płaci 141 zł. Dla pacjenta szczepienie jest oczywiście bezpłatne.


Tagi: , ,

« Marzec 2021 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.