Gm. Turek. Trzeba mieć zdrowie, aby w szkole pracować

W wielu szkołach i placówkach edukacyjnych uroczystości związane z Dniem Edukacji Narodowej już się odbyły. Wczoraj w urzędzie przy Ogrodowej podziękowania i nagrody przyznane przez wójta odebrali nauczyciele ze szkół z terenu gminy Turek. W tym roku jednak atmosfera święta edukacji nieco przygasła.

Radości z uroczystego świętowania Dnia Nauczyciela wiele nie ma. Ostatnie kilkanaście miesięcy w życiu szkół to chaos wywołany gwałtownymi zmianami związanymi z deformą oświaty oraz wiosennym strajkiem. Nie poprawiły one kondycji polskiej edukacji, ani kondycji samych nauczycieli.

Mimo różnych perypetii, zmian, reform, oświata nasza i szkoły mają ciągle jedno i to samo zadanie. Powinna przygotować młode pokolenie do funkcjonowania w dorosłym życiu. Czy to były lata komuny, pierwsze lata wolności czy współczesne ten cel funkcjonowania oświaty pozostał niezmienny. Szkoła ma przede wszystkim kształcić i wychowywać – mówił podczas spotkania wójt Karol Mikołajczyk. Podkreślił, że nikt nie powinien podważać, iż jest to praca niezmiernie ważna i istotna.

Obecnie polska oświata boryka się z ogromnymi trudnościami. Zajęta jest problemami organizacyjnymi i systemowymi, a to z pewnością nie sprzyja myśleniu o poprawie jakości edukacji. O czym wspomniano wczoraj to wysoki poziom zbiurokratyzowania pracy szkoły

… cały czas reformy, zmiany koncepcji, koncepcji nadzoru pedagogicznego, nowe podstawy programowe, nie mówiąc że powróciliśmy do starego systemu struktury oświaty – mówił wójt.

Skutki deformy

Niestety kolejna reforma tym razem minister Zalewskiej doprowadziła do tego, że więcej czasu poświęcono na dyskusję wokół reformy systemu nauczania oraz systemu wynagradzania nauczycieli niż samego stanu edukacji i kierunków koniecznych w niej zmian. To co wczoraj podkreślono, iż przy wszystkich zmianach jakie miały miejsce nie tylko w tym roku, ale i w minionych latach, to że wymaga się od nauczyciela szeregu działań polegających na dokumentowaniu  – nauczyciel nie tyle uczy co dokumentuje to uczenie. Tak bardzo jest to absorbujące, że nauczyciel nie ma czasu na pracę z dziećmi czy młodzieżą. Ponadto nauczyciele ścigają się z czasem, realizując rygorystyczne i nadmiernie rozbudowane podstawy programowe.

Do tego dochodzą coraz większe roszczenia rodziców wobec szkoły. Oni sami zajęci pracą zawodową i innymi zajęciami nie mają czasu wejść ze szkołą w interakcję. Każdy rodzić ma swoje oczekiwanie, nauczyciel musi pracować na dwóch poziomach  – z dziećmi i rodzicami – stwierdzono.

Utracony prestiż?

Od zawsze nauczyciel w szkole nie zarabiał dużo. Blisko miesięczny strajk, podczas którego wiele placówek edukacyjnych nie pracowało przyniósł jedynie podział i niezrozumienie w środowisku. Nauczyciele nie uzyskali nic więcej niż to co już mieli obiecane jeszcze przed strajkiem. A skutki kolejnych zmian zapisanych w Karcie Nauczyciela rządzący przerzucają na samorządy. Otrzymują one subwencję, która powinna starczyć na realizacje wszelkich zadań oświatowych a starcza w 50%. Gmina co roku stoi przed problemem dopłacania i wszystko dobrze, jak jest z czego – mówił wójt. Jednak jak wskazano ostatnie zmiany przygotowane przez rząd znacznie uszczuplą budżety samorządów, wskazując m.in. na podwyżkę płacy minimalnej – dojdzie do sytuacji, że pracownicy obsługi będą zarabiać więcej niż nauczyciel rozpoczynający pracę.

Pensja nie motywuje, ale sama praca i kontakt z ludźmi zdecydowanie TAK

Z zapowiadanych podwyżek od stycznia 2020 r. wynagrodzenie min. ma wynieść 2600 zł (nie obejmuje Karty Nauczyciela). Obietnice jakie złożono wyborcom to 3 000 zł do 2021 r., a w 2023 już 4 000 zł. Od 1 września 2019 r. wynagrodzenie nauczycieli wynosi, jak poniżej:

Poziom wykształcenia Stopnie awansu zawodowego nauczyciela
nauczyciel stażysta nauczyciel kontraktowy nauczyciel mianowany nauczyciel dyplomowany
1 Tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym 2 782 2 862 3 250 3 817
2 Tytuł zawodowy magistra bez przygotowania pedagogicznego, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym 2 466 2 509 2 832 3 324
3 Tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych, pozostałe wykształcenie 2 450 2 466 2 486 2 905

Na dziś wynagrodzenie dyrektora szkoły w jednej z podstawówek na terenie gminy wynosi netto: 3 515,04 zł. Jak nas poinformowano jest to wynagrodzenie mniejsze niż nauczyciela dyplomowanego wraz z nadgodzinami. Natomiast lista obowiązków dyrektora nadesłana na skrzynkę redakcji jest dość długa (załącznik).

Trzeba zdrowia aby w szkole pracować

Tradycyjnie podczas spotkania przedstawicieli oświaty, w tym dyrektorów, nauczycieli, związków zawodowych z radnymi oraz pracownikami urzędu wójt Karol Mikołajczyk wręczył nauczycielom przyznane przez siebie nagrody. Życzył, aby ich praca była doceniana i szanowana przez uczniów, rodziców i wszystkie szczeble władzy, które to decydują co się w polskiej oświacie dzieje. Bo jak stwierdził – Trzeba mieć naprawdę zdrowie, żeby w szkole pracować. Apelował, aby mimo wszystko czerpali z pracy satysfakcję, także w wymiarze finansowym. Chociaż tutaj długo przyjdzie na to poczekać. Dodając – aby minister oświaty o was pamiętał, a minister finansów o odpowiednim algorytmie przekazywania subwencji. Nic więcej nie chcemy.

Nauczyciele czekają na zmiany, a polska edukacja na zmiany jakościowe. Gdy to się stanie dopiero wtedy Dzień Edukacji Narodowej będzie mógł być w pełni celebrowany. Pytanie tylko kiedy?


Tagi: , , ,

« Czerwiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.