Las nie potrzebuje maseczki – potrzebuje szacunku

maseczka na drzewie

Las nie potrzebuje maseczki – potrzebuje szacunku. Wszyscy jesteśmy zmęczeni sytuacją epidemiologiczną w naszym kraju i na świecie. Zdaję sobie sprawę, że jako leśnik jestem w komfortowej sytuacji w porównaniu do innych zawodów i mieszkańców miast.

Zaskoczyła i zachwyciła nas tegoroczna zima. I choć śnieg i mróz utrudnia pracę leśnikom, to przez cały okres zalegania pokrywy śnieżnej czułem się bardzo komfortowo. Las był czysty, nieskazitelny, pokrywający ziemię śnieg znaczyły tropy zwierząt, nielicznych spacerowiczów i narciarzy. Można było uwierzyć, że ludzie się naprawili, szanują naturę i nie śmiecą.

Przejmując kiedyś leśnictwo Zdrojki zdawałem sobie sprawę, że to lasy położone najbliżej miasta, które będą musiały godzić gospodarkę leśną z rekreacją i aktywnym wypoczynkiem. Brałem udział w wytyczaniu i tworzeniu ”ścieżek dydaktycznych”. Udzielałem się w udostępnianiu terenów leśnictwa okolicznej ludności. Myślę, że nam leśnikom z Nadleśnictwa Turek to się udało. Pogodziliśmy funkcje lasu gospodarczego z ogromnym i bogatym w składniki flory i fauny ”parkiem miejskim”.

Od kilkudziesięciu lat leśnicy postawili na różne formy edukacji leśnej. Jako niepoprawny optymista liczyłem na szybsze i dużo lepsze efekty.

Najbardziej boli zaśmiecony las

Wrócę do obecnej sytuacji. Wrażliwi na potrzeby ludności otworzyliśmy lasy właściwie bez ograniczeń. Śnieżna zima oferuje bogactwo doznań estetycznych i możliwości aktywnego wypoczynku. Śnieg jednak stopniał obnażając skrywaną prawdę. Po tym co odsłonił, możemy się dowiedzieć, że w mieście otworzono McDonald’s, jakie lubimy piwo, że nosimy maseczki. I o wielu innych naszych upodobaniach także.

Mnie najbardziej boli zaśmiecony las, ale śmieci widać w przydrożnych rowach, na skwerach, a jadąc dzisiaj do Bogdałowa, w Korytkowie na kanale dostrzegłem plastikową zaporę. Jeżeli wszystkim nam nie podoba się to o czym piszę, wszyscy to negujemy i brak szacunku dla natury uznajemy za naganny, to rodzi się pytanie – kto zaśmieca otoczenie? Przecież nie zwierzęta, a może jednak…

Zbliżająca się wiosna, zawsze budzi nadzieje. Następny felieton napiszę o kwiatkach – zwiastunach wiosny.

Czas brać się za sprzątanie.

Tadeusz Rosiak


Tagi: ,

« styczeń 2022 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.