Malanów. Radni dali pieniądze na wóz dla policji. Liczą na większą ilość patroli

Malanów. Sesja rady gminy

Na minionej sesji Rady Gminy Malanów, 21 maja radni przyjęli zmiany w budżecie na rok 2019. Między innymi wyrazili zgodę na przekazanie Komendzie Powiatowej Policji w Turku 25 500,00 zł na zakup samochodu. 

Wśród zmian budżetowych były ponadto inne wydatki inwestycje. 35 000,00 zł zabezpieczono chociażby na budowę wodociągu na terenie gminy Malanów. Do wydatków wpisano również 144 000,00 zł na przebudowę drogi w Feliksowie, otrzymane z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Niestety musiano zdjąć z budżetu 123 000,00 zł na zakup samochodu pożarniczego dla jednostki OSP Kotwasice, gdyż wniosek o dofinansowanie został negatywnie rozpatrzony przez wojewodę.

Nie przypadkowo na wtorkowej sesji pojawił się komendant powiatowy KPP w Turku mł.insp. Michał Grzelak. Tego dnia bowiem rada uchwalając zmiany w budżecie przegłosowała także dofinansowanie do zakupu nieoznakowanego samochodu dla policji.

Niezmiernie się cieszę, że moja jednostka wzbogaci się o kolejny pojazd, 10 już. Cieszę się, że również gmina Malanów, jak większość samorządów powiatu tureckiego wsparła zakup samochodu w ramach funduszu wsparcia policji w systemie partnerskim 50/50. To ma służyć bezpieczeństwu powiatu tureckiego, w tym również mieszkańcom gminy Malanów – zapewniał komendant dziękując radnym za dofinansowanie.

Za mało patroli w gminie Malanów?

Przewodniczący rady zwrócił uwagę, że co prawda życzyliby sobie aby nowe auto służyło mieszkańcom powiatu, ale także i mieszkańcom gminy

-…, bo pojawiają się sygnały, że gmina Malanów jest coś słabo patrolowana. Pamiętam taką wypowiedź byłego komendanta, gdy był likwidowany posterunek policji w Malanowie, były zapewnienia, że w takiej sytuacji będzie więcej tych patroli na terenie gminy Malanów. Okazuje się, że tych patroli jest zbyt małomówił Karol Płóciennik prosząc komendanta o wypowiedź na ten temat.

Przypomnijmy w minionych latach zaszły zmiany organizacyjne w policji, wiążące się z likwidacją części posterunków w powiecie tureckim. W Dobrej i w Tuliszkowie przekształciły się one w komisariaty, posterunek w Malanowie został włączony w obszar działania KPP w Turku.

Komendant Michał Grzelak zapewniał, że patrole na gminie się pojawiają – Te służby są. Są to zarówno służby umundurowane i nieumundurowane – mówił, informując ponadto, że gmina Malanów jest gmina bezpieczną. Dodał przy okazji, że dostrzega na tym terenie inny problem, a mianowicie niebezpieczeństwo związane z drogą wojewódzką 470. To jest jeden z dwóch najbardziej niebezpiecznych szlaków komunikacyjnych na terenie powiatu tureckiego od wielu, wielu lat. Ten obszar wymaga wzmocnienia – zaznaczył.

Powołując się na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa podkreślił, iż na terenie gminy nie ma punktów, które wskazywałyby na podjęcie dodatkowych interwencji. Jednak jest otwarty na każdy głos i jeżeli zajdzie potrzeba omówienia tego tematu, to on sam lub jego zastępca jest gotów na podjęcie rozmów. Natomiast miejsca zagrożone, które nie były dostrzeżone będą objęte wzmożoną służbą patrolową.

Dzielnicowy ma inne zdanie

Okazuje się jednak, że innego zdania jest dzielnicowy gminy Malanów. Otóż przewodniczący rady dopytując się o patrole na terenie gminy podparł się wypowiedzą dzielnicowego, który to właśnie sugerował, iż tych paroli jest zbyt mało.

Dlatego moje pytanie było takie. Tutaj macie panowie odmienne zdanie. Pan komendant twierdzi, że gmina Malanów jest patrolowana, dzielnicowy twierdzi coś innego. Dlatego dzielnicowy sugeruje wprowadzenie zakazu sprzedaży napojów alkoholowych po 22.00, aby zwiększyć bezpieczeństwo, bo tych patroli jest mało i jest niebezpiecznie – mówił Karol Płóciennik.

Chwilę wcześniej radny Sławomir Ogrodowczyk dopytywał się m.in. o rezultaty wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych w Turku. I jak poinformował komendant było to bardzo odważna decyzja.

Bardzo dobrze się stało, ilość interwencji w porze nocnej związanych ze spożyciem alkoholu przez nietrzeźwych naprawdę spadała – podkreślił.

Nie potwierdził natomiast, że służb patrolowych jest za mało. Nie potrafił też odpowiedzieć skąd jego podwładny ma takie dane. Mamy pewnego rodzaju ogląd, jeżeli chodzi o rozlokowanie służb patrolowych na terenie całego powiatu – mówił. W jego ocenie nie powinno się wiązać zakazu ograniczenia sprzedaży alkoholu po 22.00 z ilością patroli.


Tagi: , , , ,

« Sierpień 2019 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
nie 25

gm. Turek. Dożynki gminno-miejsko-parafialne

25 sierpnia godz. 12:30 - 20:00
nie 25

Brudzew. Dożynki gminno – parafialne w Kolnicy

25 sierpnia godz. 13:00 - 20:00
nie 25
nie 25
nie 25

Tuliszków. Czytanie Wśród Drzew

25 sierpnia godz. 16:00 - 19:00
pon 26
pon 26

Turek. Mobilna gra miejska

26 sierpnia godz. 11:00 - 14:00

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.