Marcin Pawlak: Prawda i mity, czyli co powinieneś wiedzieć o krwiodawstwie

Dni Turku i Gminy Turek 2018

Marcin Pawlak, wiceprezes rady SHDK RP Klub HDK im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy parafii św. Barbary w TurkuW wolnych chwilach, czasami zastanawiam się dlaczego wciąż brakuje chętnych osób do dzielenia krwią z potrzebującymi. Sytuacja ta, pomimo licznych kampanii w mediach społecznościowych i wbrew oczekiwaniom ich organizatorów nie ulega zasadniczej zmianie. Wpływ na to, według mojej opinii mają nie tylko czynniki socjologiczne, czy szeroko pojmowana kultura masowa, ale także dwa powszechnie występujące w społeczeństwie stereotypy.

Zdarzyło mi się bowiem często słyszeć zarówno od znajomych, jak i osób obcych, że jak już raz zacznę oddawać krew, to będę musiał to robić do końca życia. Jako argument podawano, że organizm będzie produkować więcej krwi, która będzie wprost rozsadzać żyły. Dzisiaj, z mojej perspektywy jako krwiodawcy z dwudziestoletnim stażem, mogę na bazie własnych doświadczeń jednoznacznie stwierdzić, że jest to fałsz. W różnych okresach odnotowywałem przerwy w czynnym krwiodawstwie i nigdy nie odczuwałem negatywnych tego skutków.

Kolejny stereotyp to lęk przed ryzykiem zarażenia się chorobami, zwłaszcza wirusem HIV. Jeżeli ktoś tak myśli to jest w błędzie. W trakcie oddawania krwi, stosowane są restrykcyjne procedury, które wręcz uniemożliwiają zajście takiej sytuacji. Po pierwsze, krew każdego potencjalnego krwiodawcy jest pobierana w sterylnych warunkach i przy użyciu jednorazowych materiałów. Nie ma mowy o wielokrotnym wykorzystaniu strzykawek, igieł etc. Personel medyczny dba także, by nieupoważnione osoby nie miały do czynienia z krwią postronnych osób. Sama zaś krew po pobraniu jest ponownie badana w celu wyeliminowania z obrotu jednostek, które będą niezgodne i nie spełnią restrykcyjnych parametrów zdrowotnych. Powyższe sprawia, że potencjalny dawca czuje się bezpieczny nie tylko o zdrowie swoje, ale także osób, do których docelowo trafi jego krew.

Mogę jednoznacznie stwierdzić, że nie mamy się czego obawiać. Zachęcam do przekonania się na własnej skórze, czym jest honorowe krwiodawstwo. Z reguły na pojedyncze oddanie krwi musimy poświęcić tylko ok. godziny. Z kolei na resztę dnia przysługuje nam na odpoczynek i regenerację.

Marcin Pawlak
wiceprezes rady klubu SHDK RP Klubu HDK im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy parafii św. Barbary w Turku


Tagi: , ,

« Wrzesień 2020 » loading...
P W Ś C P S N
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.