Marszałek Woźniak (PO) podpisał z burmistrzem Antosikiem dwie umowy

z lewej burmistrz Turku; z prawej marszałek województwa wielkopolskiego

Marszałek województwa Marek Woźniak odwiedził dzisiaj Turek, by podpisać kolejne dwie umowy o dofinansowaniu miejskich inwestycji. Dzięki funduszom unijnym przyznanym przez samorząd wojewódzki, lokal po byłej księgarni zostanie zmodernizowany na potrzeby stałej wystawy fotograficznej prezentującej “Archiwum Igły”. Marszałek Woźniak z burmistrzem Antosikiem podpisali także aneks do umowy na rewitalizację parku.

Wiedza, że fundusze unijne są dzielone w Polsce w dużej części przez samorząd wojewódzki nie jest powszechna. Bardzo często zdarza się, że wójt/burmistrz komunikuje swoim mieszkańcom, że pozyskał środki unijne. Pomija jednocześnie, że decyzję podjęli przede wszystkim konkretni ludzie ze stolicy województwa. W Wielkopolsce środkami unijnymi dysponuje zarząd województwa tworzony przez koalicję Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Nieczęsto zdarza się, by marszałek Wielkopolski zawitał do Turku. Dzisiaj, tj. 22 września 2020 r. Turek odwiedził marszałek województwa Marek Woźniak (PO), by podpisać kolejne dwie umowy o dofinansowaniu miejskich inwestycji. Spotkanie z burmistrzem miasta odbyło się w Muzeum Miasta Turku im. J. Mehoffera.

Wystawa Archiwum Igły oraz rewitalizacja parku

Pierwsza z podpisanych umów dot. przebudowy byłej księgarni mieszczącej się przy ul. 3 Maja. Mieścić się w niej będzie stała wystawa fotograficzna znana powszechnie jako Archiwum Igły. Jest to unikatowy w skali kraju zbiór ok. 4 tys. negatywów wykonanych w okresie II wojny światowej od października 1941 r. do grudnia 1943 r. Ukazuje on życie w okupowanym Turku i powiecie. Była księgarnia po remoncie stanie się ulicą w okupowanym Turku. Projekt pn. „Opowieści pewnej ulicy, 2190 dni w okupowanym Turku” zyskał uznanie w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu i zostanie dofinansowany kwotą 585 tys. zł.

Samorządowcy podpisali także aneks do umowy na rewitalizację parku miejskiego. W ten sposób marszałek województwa zwiększył dofinansowanie o kwotę 2,86 mln złotych. Na rewitalizację parku miasto wyda w ten sposób mniej środków. Całość dotacji przyznanej przez samorząd województwa to blisko 17 mln złotych.

Marek Woźniak z satysfakcją zauważył, że w ramach rewitalizacji miejskich przestrzeni publicznych w Wielkopolsce turkowski projekt zmieścił się w pierwszej trójce jeśli chodzi o wysokość dofinansowania.

Należy mieć nadzieję, że efekt końcowy rewitalizacji parku przede wszystkim zachwyci mieszkańców i zrekompensuje w ten sposób konieczność wycięcia ponad 240 sztuk drzew parkowych.

Marszałek Woźniak po podpisaniu umów, w towarzystwie burmistrza, zapoznał się także z obserwatorium astronomicznym, dofinansowanym także przez samorząd województwa. Przespacerował się także alejkami parkowymi korzystając jednocześnie z mobilnej wizualizacji parku.

Fot. UM Turek

Tagi: , , ,

« Październik 2020 » loading...
P W Ś C P S N
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
śr 21

Turek. Wystawa “Turek wczoraj i dziś – część 2″

1 października godz. 00:00 - 31 grudnia godz. 00:00

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.