Myjnia na os. Wyzwolenia powstanie? Starosta czy radni miasta popełnili błąd?

Dariusz Młynarczyk, Mariusz Seńko, Dariusz Jasak

Od kilku miesięcy sporo emocji wzbudza zamiar postawienia myjni samochodowej na os. Wyzwolenia pomiędzy Lidlem a parkiem Tura. Swój sprzeciw wobec tej inwestycji swego czasu wyraził zarząd samorządu osiedlowego nr 7. Na sesjach rady miasta sprawę podnosił radny Maciej Aniołczyk oraz przewodniczący Dariusz Jasak.

Na ostatniej sesji rady miasta sprawa myjni po raz kolejny została wywołana. Przewodniczący Jasak dopytywał się na jakim jest ona etapie. Burmistrz Antosik poinformował, że starosta turecki wydał pozwolenie na budowę na postawienie myjni.

Radny Młynarczyk dopytuje starostę

Na odbywającej się dzień później sesji rady powiatu radny Dariusz Młynarczyk poprosił starostę o wyjaśnienia. Starosta Seńko wyjaśnił, iż decyzję zezwalającą na postawienie myjni wydał na podstawie obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego uchwalonego w tej kadencji przez radę miasta. Zastrzegł przy tym, że istnieje jeszcze droga odwoławcza i strony postępowania mogą z niej skorzystać. Radny Młynarczyk poprosił o doprecyzowanie odpowiedzi, gdyż plan miejscowy dla os. Wyzwolenia został uchwalony kilkanaście lat temu.

Proszę o doprecyzowanie. Jak zrozumiałem, rada miasta w tej kadencji uchwaliła zmianę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w rejonie os. Wyzwolenia. I ta zmiana obejmowała kompleks, na którym ma powstać myjnia. I radni miejscy w uchwale zmieniającej plan dopuścili powstanie tego rodzaju przedsięwzięć?

Starosta potwierdził, iż zmiana planu miejscowego nastąpiła w obecnej kadencji.

Co w planie piszczy?

Zgodnie z przepisami pozwolenie na budowę, które wydaje starosta, nie może być sprzeczne z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Oznacza to, iż to radni miasta mają większy wpływ od starosty na to, co może powstać na danym terenie. Istnieje też możliwość, że starosta źle zinterpretował zapisy planu miejscowego.

Rada miasta w listopadzie 2016 r. uchwaliła częściową zmianę planu przestrzennego dla os. Wyzwolenia. Dla enklawy, na której planowana jest myjnia radni uchwalili przeznaczenie podstawowe jako zabudowę usługową. Dopuszczono lokalizowanie wyłączni usług nieuciążliwych. Ponadto w uchwale w części ogólnej planu zapisano:

zakaz lokalizowania działalności, których funkcjonowanie może powodować uciążliwość wykraczającą
poza działkę budowlaną, do której inwestor posiada tytuł prawny.

Czy starosta Seńko popełnił błąd wydając pozwolenie na budowę? Wszystko zależy od oceny oddziaływania na środowisko, którą należało wcześniej opracować i od tego jak rzetelnie sporządzono ewentualny raport. Jeżeli strony niezadowolone z decyzji starosty wniosą odwołanie, dokumentacja będzie ponownie analizowana.


Tagi: , , , , , , , , ,

« Sierpień 2019 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
sob 24
sob 24
nie 25

gm. Turek. Dożynki gminno-miejsko-parafialne

25 sierpnia godz. 12:30 - 20:00
nie 25

Brudzew. Dożynki gminno – parafialne w Kolnicy

25 sierpnia godz. 13:00 - 20:00
nie 25
nie 25
nie 25

Tuliszków. Czytanie Wśród Drzew

25 sierpnia godz. 16:00 - 19:00

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.