“W zakresie rynku pracy potrzebnych jest wiele zmian” – mówiła na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami posłanka Paulina Henning Kloska. Jej zdaniem należałoby zachęcić polskich obywateli pracujących za granicą do powrotu do Polski. W tym powinna pomóc polityka państwa. Niemałe znaczenie będzie miała także aktywizacja osób niepełnosprawnych.
Polska ma jeden z najniższych poziomów zatrudnienia na mapie Europy osób z niepełnoprawnością – zaznaczyła posłanka .Nowoczesnej. Umożliwienie podjęcia im pracy daje ogromne możliwości. Podkreśliła, że rynek pracy powinien też się zmienić na korzyść pracodawców. Poprzez poprawę prawa należałoby ułatwić przedsiębiorcom zatrudnianie sąsiadów za wschodniej granicy. Obecnie aby zatrudnić osobę z Ukrainy na dłużej niż pół roku potrzebne jest zezwolenie. Zdaniem posłanki można by je wydłużyć do dwóch lat.
Jest to jeden z koronny punktów programu gospodarczego, z którym Koalicja Obywatelska pójdzie do wyborów. Przewiduje dopłaty dla osób pracujących zawodowo, które zarabiają do podwójnej minimalnej krajowej. W praktyce oznaczałoby to obniżenie oprocentowania i podwyższenie zysków dla pracownika tak by osoby najniżej zarabiające odbierały w ramach pensji “na rękę” kwotę, którą mają wpisaną jako brutto na umowie.
To propozycja, która spotkała się z bardzo dużym zadowoleniem ze strony pracodawców, jak i pracowników, bo obie strony mają bardzo dużo korzyści z tego płynących. Jedni znajdują chętnych do pracy i mają wsparcie ze strony państwa do aktywizacji zawodowej obywateli, drudzy dostają bezpośrednie efekty w postaci wyższego wynagrodzenia.
Prócz informacji o proponowanych zmianach w zakresie rynku pracy była mowa o sytuacji oświaty i transformacji energetycznej w naszym regionie. Więcej o tym w artykule Letnie Biuro Poselskie posłanki .Nowoczesnej.