Pęcherzew. Królowa Niebios, czyli historia pewnej kapliczki

Kapliczki, “małe architektury sakralne” zrosły się przez wieki z krajobrazem polskiej ziemi. Można je spotkać w wielu polskich miasteczka i wsiach. Jedna z nich “Królowa niebios” znajduje się w Pęcherzewie (gm. Turek). Niedawno została odnowiona, by przez kolejne lata móc strzec przejezdnych oraz mieszańców tej wsi.  

Kapliczki nieodzownie kojarzą się z miejscem spotkań małych lokalnych społeczności. Szczególnie w maju, w miesiącu poświęconym w kościele katolickim Matce Boskiej. Do dziś tradycja wspólnych modlitw przy tych “perełkach architektury sakralnej” kultywowana jest na terenie całego kraju. Nie inaczej przez wiele lat było Pęcherzewie. Jedna z nich wzniesiona, jak podaje źródło jeszcze przed II wojną światową do dziś zlokalizowana jest na ziemi rodziny Ziółkowskich. Stanowi nie tylko ozdobę krajobrazu, ale przede wszystkim jest wyrazem wiary minionych pokoleń.

W latach 1939 – 1945 podczas wojny była ona całkiem zniszczona. Najprawdopodobniej dokonał tego hitlerowski okupant, który zniszczył wiele kapliczkę na terenie nie tylko powiatu tureckiego, ale także na terenie całego kraju – czytamy w publikacji “Pęcherzew – historia pewnej kapliczki”.

Także z tejże publikacji dowiadujemy się, że dopiero w roku 1957 podjęto się jej odbudowania. Dalej czytamy o wykonanych pracach i remontach, których dokonano na przestrzeni następnych lat. Przez lata najbliższa rodzina czuwała i dbała o jej wygląd nie szczędząc środków ani trudu aby doprowadzić do jej dawnej świetności. Poddawana była pracom naprawczym i upiększającym ją oraz teren wokół niej.

Obecnie pęcherzewska kapliczka jest świeżo po kolejnych pracach konserwatorsko-remontowych. Możliwe to było dzięki realizacji projektu “Królowa niebios z poświęceniem odrestaurowanej kapliczki wraz z Eucharystią”. Opiekę na projektem sprawowała Urszula Banasiak. Środki pozyskane zostały z grantu jaki otrzymała LGD T.U.R z województwa wielkopolskiego. Celem takich projektów jest zwiększenie poczucia przynależności do lokalnej społeczności oraz mieszkańców. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł około 15,5 tys. zł.

9 marca, dokonano oficjalnego podsumowania projektu, który rozpoczął się jeszcze w październiku ubiegłego roku. Mieszkańcy Pęcherzewa wpierw spotkali się na mszy świętej w świetlicy wiejskiej w Kalinowie, a następnie udali się do “Królowej Niebios”, aby dokonać poświęcenia przydrożnej kapliczki.

Podsumowanie projektu nastąpiło z udziałem zaproszonych gości, wśród których był wójt gminy Turek Karol Mikołajczyk. Jak wspomniał takich szczególnych miejsc na terenie parafii, gdzie znajdują się “małe architektury sakralne” jest około 25.

Te wszystkie kapliczki są zadbane. Mieszkańcy się o nie troszczą, bo miejsca te są dla nich po prostu ważne. Kapliczki to odzwierciedlenie tego co czujemy, jak myślimy i kim jesteśmy. Należy się cieszyć, że jest ich dużo i co najważniejsze ma kto o nie dbać – mówił wójt.

Tego dnia zaprezentowano także publikację pod redakcją Bartosza Stachowiaka “Pęcherzew – historia pewnej kapliczki”. Opracowana została na podstawie materiałów zebranych w Muzeum Miasta Turku oraz zebranych i spisanych wspomnieć mieszkańców Pęcherzewa. W jej powstanie zaangażowali się: Jolanta Ziółkowska, Marianna Ziółkowska, Jadwiga Smolewska, Marek Smolewski, Pelagia Głodna, Bolesława Kubiak, Kazimierz Kubiak, Jacek Szambelańczyk, Marianna Łukasik oraz Urszula Banasiak. Czytelnik, znajdzie w niej nie tylko informacje o Pęcherzewie, ale także prześledzi losy tej ważnej dla mieszkańców sołectwa kapliczki.


Tagi: ,

« Lipiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.