Pierwsze Święto Chrzanu w Chrząblicach przejdzie do historii nie z powodu pogody, która próbowała schrzanić to wydarzenie, ale przede wszystkim z tego, że organizatorzy stawali na głowie, aby jak najlepiej było ono przygotowane i zapamiętane.
Szukamy daleko inspiracji, zapominając o tym co najbliżej i jakie skarby posiadamy obok siebie. Chrząblice w gminie Brudzew mogą stać się niebawem prawdziwym zagłębiem chrzanowym. Miejscowość postanowiła wykorzystać skojarzenie swej nazwy z chrzanem, by w ten sposób się promować. Udało się pozyskać dofinansowanie na projekt Chrząblice chrzanu tradycje w konkursie “Pięknieje wielkopolska wieś”. Samorząd Województwa Wielkopolskiego przyznał dotację w wysokości 13 tys. złotych.
Odtwarzanie tradycji w Chrząblicach zapoczątkowano w ubiegłym roku podczas projektu „Powrót do korzeni, byleby tego nie schrzanić…
Czytaj również: Chrząblice. Gospodynie chrzaniły, ale nie schrzaniły…
Efektem zeszłorocznych warsztatów jest „Boszcz z chrzanem z Chrząblic” wpisany na Listę produktów tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jednakże KGW w Chrząblicach przy współudziale lokalnej OSP oraz gminy nie zasypuje gruszek w popiele. Nie tylko sami kultywują tradycję, ale chcą także zmotywować innych mieszkańców chociażby do uprawy chrzanu. Święto Chrzanu w Chrząblicach tak jak i pochodzący stamtąd chrzan ma stać się znakiem rozpoznawczym sołectwa.
Pierwsza niedziela października była drugim dniem chrząblickiej imprezy, która jak wszyscy liczą będzie niebawem rozpoznawalna nie tylko lokalnie, ale i regionalnie. Dzień wcześniej, w sobotę mieszkanki gminy Brudzew pod okiem przedstawicielek Spółdzielni „Powrócisz Tu” uczyły się praktyczne wykorzystywać chrzan w kuchni i lecznictwie. Był to czas spędzony na dzieleniu się przepisami, wymianie doświadczeń oraz kulinarnym inspiracjom. W trakcie dwudniowego wydarzenia to niepozorne warzywo grało główną rolę zarówno w serwowanych potrawach, jak i przygotowanych na tę okazję konkursach.
Na Święto Chrzanu przybyli przedstawiciele samorządu województwa – radny sejmiku Robert Popkowski oraz Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu – wicedyrektor Dariusz Młynarczyk.
W trakcie święta nie mogło zabraknąć degustacji potraw z chrzanem, które przygotowały gospodynie KGW, jak i Remigiusz Rączka. Ten najbardziej rozpoznawalny śląski kucharz znany jest publiczności z programu „Rączka gotuje”, gdzie prezentuje przepisy na ciekawe potrawy.
Panie serwowały swój produkt Boszcz z chrzanem, czy też doprawione chrząblickim chrzanem ogórki kiszone. U Rączki z kolei można było skosztować przygotowanej na oczach publiczności sałatki z pieczonych buraczków z dodatkiem chrzanu, czy sztuki mięsa – ozorka lub wołowiny w sosie chrzanowym z kurkami oraz pure szpinakowo-ziemniaczanym. Ponadto na stołach nie zabrakło wybornych wędlin oraz domowych ciast, po które również chętnie sięgali uczestnicy imprezy.
Zachęcając społeczność do promocji sołectwa został ogłoszony konkurs, którego zadaniem było zaprojektowanie logo Chrząblic. Wpłynęło 29 prac, z pośród których komisja konkursowa w składzie: Piotr Maciaszek, Grażyna Spławska, Cezary Krasowski oraz Piotr Wotalski wybrała te najbardziej oryginalne i oddające tożsamość sołectwa. Jury postanowiło przyznać 1. miejsce Karolinie Drzewieckiej, 2. Justynie Kulbacki, a 3. Arturowi Kałużnemu. Do konkursu przystąpił również pięcioletni Jakub Susło, który także został nagrodzony przez komisję. Z kolei wyróżnienia trafiły do Martyny Maciaszek, Ady Kolendy, Piotra Scęcelki i Szymona Woźniaka.
Na najdłuższy, najgrubszy i najokazalszy korzeń chrzanu to drugi konkurs do jakiego mogli przystąpić mieszkańcy gminy. Tutaj wśród zwycięzców znaleźli się:
Nie tylko niebo trochę płakało w niedzielę, ale i uczestnikom kolejnego konkursu zakręciła się łezka w oku. Do tarcia chrzanu przystąpiło pięć par. Bezkonkurencyjny tutaj okazał się duet z KGW w Koźminie.
Jak na tradycyjne święto przystało, po części kulinarnej i konkursowej nadszedł czas na wspólną zabawę. Do tańca przygrywała Kapela Podwórkowa „Z kopyta” dobrze już znana mieszkańcom Chrząblic. Mieli oni okazję bawić się z wspólnie z nimi kiedy to KGW Chrząblice obchodziło 50-lecie istnienia. Kapela i ich muzyka już od pierwszych nut porwała w tany coraz to większe ich grono.
Impreza była współfinansowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach programu Wielkopolska Odnowa Wsi.