Pierwsze Święto Chrzanu w Chrząblicach z Remigiuszem Rączką

Pierwsze Święto Chrzanu w Chrząblicach przejdzie do historii nie z powodu pogody, która próbowała schrzanić to wydarzenie, ale przede wszystkim z tego, że organizatorzy stawali na głowie, aby jak najlepiej było ono przygotowane i zapamiętane.

Szukamy daleko inspiracji, zapominając o tym co najbliżej i jakie skarby posiadamy obok siebie. Chrząblice w gminie Brudzew mogą stać się niebawem prawdziwym zagłębiem chrzanowym. Miejscowość postanowiła wykorzystać skojarzenie swej nazwy z chrzanem, by w ten sposób się promować. Udało się pozyskać dofinansowanie na projekt Chrząblice chrzanu tradycje w konkursie “Pięknieje wielkopolska wieś”. Samorząd Województwa Wielkopolskiego przyznał dotację w wysokości 13 tys. złotych.

Odtwarzanie tradycji w Chrząblicach zapoczątkowano w ubiegłym roku podczas projektu „Powrót do korzeni, byleby tego nie schrzanić…

Czytaj również: Chrząblice. Gospodynie chrzaniły, ale nie schrzaniły…

Efektem zeszłorocznych warsztatów jest „Boszcz z chrzanem z Chrząblic” wpisany na Listę produktów tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jednakże KGW w Chrząblicach przy współudziale lokalnej OSP oraz gminy nie zasypuje gruszek w popiele. Nie tylko sami kultywują tradycję, ale chcą także zmotywować innych mieszkańców chociażby do uprawy chrzanu. Święto Chrzanu w Chrząblicach tak jak i pochodzący stamtąd chrzan ma stać się znakiem rozpoznawczym sołectwa.

Pierwsza niedziela października była drugim dniem chrząblickiej imprezy, która jak wszyscy liczą będzie niebawem rozpoznawalna nie tylko lokalnie, ale i regionalnie. Dzień wcześniej, w sobotę mieszkanki gminy Brudzew pod okiem przedstawicielek Spółdzielni „Powrócisz Tu” uczyły się praktyczne wykorzystywać chrzan w kuchni i lecznictwie. Był to czas spędzony na dzieleniu się przepisami, wymianie doświadczeń oraz kulinarnym inspiracjom. W trakcie dwudniowego wydarzenia to niepozorne warzywo grało główną rolę zarówno w serwowanych potrawach, jak i przygotowanych na tę okazję konkursach.

Na Święto Chrzanu przybyli przedstawiciele samorządu województwa – radny sejmiku Robert Popkowski oraz Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu – wicedyrektor Dariusz Młynarczyk.

Jeśli chrzan to tylko chrząblicki

W trakcie święta nie mogło zabraknąć degustacji potraw z chrzanem, które przygotowały gospodynie KGW, jak i Remigiusz Rączka. Ten najbardziej rozpoznawalny śląski kucharz znany jest publiczności z programu „Rączka gotuje”, gdzie prezentuje przepisy na ciekawe potrawy.

Panie serwowały swój produkt Boszcz z chrzanem, czy też doprawione chrząblickim chrzanem ogórki kiszone. U Rączki z kolei można było skosztować przygotowanej na oczach publiczności sałatki z pieczonych buraczków z dodatkiem chrzanu, czy sztuki mięsa – ozorka lub wołowiny w sosie chrzanowym z kurkami oraz pure szpinakowo-ziemniaczanym. Ponadto na stołach nie zabrakło wybornych wędlin oraz domowych ciast, po które również chętnie sięgali uczestnicy imprezy.

Tarcie chrzanu z łezką…

Zachęcając społeczność do promocji sołectwa został ogłoszony konkurs, którego zadaniem było zaprojektowanie logo Chrząblic. Wpłynęło 29 prac, z pośród których komisja konkursowa w składzie: Piotr Maciaszek, Grażyna Spławska, Cezary Krasowski oraz Piotr Wotalski wybrała te najbardziej oryginalne i oddające tożsamość sołectwa. Jury postanowiło przyznać 1. miejsce Karolinie Drzewieckiej, 2. Justynie Kulbacki, a 3. Arturowi Kałużnemu. Do konkursu przystąpił również pięcioletni Jakub Susło, który także został nagrodzony przez komisję. Z kolei wyróżnienia trafiły do Martyny Maciaszek, Ady Kolendy, Piotra Scęcelki i Szymona Woźniaka.

Na najdłuższy, najgrubszy i najokazalszy korzeń chrzanu to drugi konkurs do jakiego mogli przystąpić mieszkańcy gminy. Tutaj wśród zwycięzców znaleźli się:

  • najdłuższy korzeń chrzanu: 1. Mirosław Andrzejewski (151 cm) 2. Angelika Ćwiek (70 cm) 3. Mirosława Maciaszek (34 cm),
  • najgrubszy korzeń chrzanu: 1. Dominika Ptasińska 13 cm 2. Urszula Kowalczyk 12,5 cm 3. Iga Filipiak 12 cm,
  • najbardziej okazały korzeń chrzanu: 1. Aleksandra Krasowska 2. Danuta Szabelska 3. Magdalena Bartnicka.

Nie tylko niebo trochę płakało w niedzielę, ale i uczestnikom kolejnego konkursu zakręciła się łezka w oku. Do tarcia chrzanu przystąpiło pięć par. Bezkonkurencyjny tutaj okazał się duet z KGW w Koźminie.

Święto chrzanu z Kapelą Podwórkową „Z kopyta” 

Jak na tradycyjne święto przystało, po części kulinarnej i konkursowej nadszedł czas na wspólną zabawę. Do tańca przygrywała Kapela Podwórkowa „Z kopyta” dobrze już znana mieszkańcom Chrząblic. Mieli oni okazję bawić się z wspólnie z nimi kiedy to KGW Chrząblice obchodziło 50-lecie istnienia. Kapela i ich muzyka już od pierwszych nut porwała w tany coraz to większe ich grono.

Impreza była współfinansowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach programu Wielkopolska Odnowa Wsi.

Tagi: , , ,

« wrzesień 2021 » loading...
P W Ś C P S N
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.