Poseł Nowak walczył o elektrownię Adamów, a poseł Bartosik pytał o polepszacze do herbatników i okręty podwodne

Konferencja prasowa Tomasza Nowaka i Dariusza Młynarczyka (15.02.2019)

Echa głosowania przez Ryszarda Bartosika przeciwko dofinansowaniu turkowskich inwestycji z budżetu państwa zataczają coraz szersze kręgi. Tomasz Nowak, poseł Platformy Obywatelskiej, idzie za ciosem i ujawnia, że w czasie gdy walczył o przedłużenie funkcjonowania elektrowni Adamów, Ryszard Bartosik (poseł PiS z Turku) zajmował się łodziami podwodnymi i polepszaczami do herbatników.

W piątek konferencję prasową zwołali politycy Platformy Obywatelskiej poseł Tomasz Nowak oraz przewodniczący Dariusz Młynarczyk. Poczuli się dotknięci sformułowaniem Ryszarda Bartosika, iż nie mają moralnego prawa zajmowania się problemami Turku, a szerzej Wielkopolski wschodniej.

Tomasz Nowak przedstawił szereg udokumentowanych działań zmierzających do przedłużenia funkcjonowania elektrowni Adamów. Jednocześnie wykazał całkowitą bierność posła Bartosika w tej materii. Okazuje się, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie kontynuował prac rządu PO/PSL nad objęciem elektrowni tzw. derogacją naturalną. Pozwoliłaby ona wydłużyć jej funkcjonowanie do czasu wyczerpania zasobów węgla w kopani Adamów.

Bezradność posła Bartosika (PiS) w sprawie załatwienia problemu elektrowni Adamów

Byłem zdumiony jako poseł, że w momencie w którym Ryszard Bartosik został posłem, to nie zrobił pierwszej rzeczy, którą powinien zrobić jako poseł stąd, z Turku. Nie wstał i nie powiedział do pani premier Szydło w momencie, w którym była ona zaprzysięgana – nie powiedział: “Pani premier musimy do końca grudnia załatwić sprawę przedłużenia funkcjonowania elektrowni Adamów do końca 2023 r., zgodnie z resztą z pani zobowiązaniem.” – mówił na konferencji poseł Nowak.

Poseł Platformy Obywatelskiej uczynił to, do czego nie był zdolny poseł PiS. Tomasz Nowak zaprezentował na nagraniu wideo swoje pierwsze przemówienie z mównicy sejmowej w tej kadencji. Przypomniał w nim słowa premier Szydło, która we Władysławowie deklarowała, że będzie zabiegała o to, by elektrownia Adamów nadal pracowała. Deklaracja Beaty Szydło była zapowiedzią kontynuacji prac, które rozpoczął rząd PO. Podkreślił, że pozostało tylko 1,5 miesiąca na załatwienie derogacji dal Adamowa i poprosił premier o szybkie działanie.

Szanowni Państwo, na sali siedzi poseł Ryszard Bartosik. Nie słyszy tego pytania? Nie słyszy, że jest półtora miesiąca czasu? Czy poseł Bartosik nie wie, że była delegacja pracowników z Ministrem ds. klimatu, przedstawicielami Ministra Środowiska i MSZ w Brukseli? Czy nie wie, że do końca grudnia 2015 r. musi zostać podjęta decyzja w tzw. derogacji naturalnej? Jest bardzo mało czasu, ale każdy zdeterminowany poseł, który pochodzi z miejsca, w którym jest to sprawa życia lub śmierci. Wie, że musi walczyć. Walczyć do końca – tak jak o tym powiedział pan Krzysztof Majda, który był w tej delegacji. Trzeba walczyć do końca panie pośle Bartosik – podkreślił Tomasz Nowak – Przejął pan odpowiedzialność w momencie przejęcia władzy przez PiS.

Interpelacje posła Nowaka do Ministra Środowiska

Poseł PO równolegle z pytaniem do pani premier Szydło zwrócił się też do Ministra Środowiska w rządzie PiS z interpelacją: Czy w obecnej sytuacji Ministerstwo Środowiska, we współpracy z Ministerstwem Gospodarki i Ministerstwem Energii jest przygotowane na przejęcie i natychmiastowe kontynuowanie negocjacji z Komisją Europejską oraz doprowadzenie do przedłużenia pracy elektrowni Adamów?.

Z pełną treścią interpelacji posła Nowaka do Ministra Środowiska można zapoznać się —> TUTAJ Z odpowiedzią ministra na interpelację można zapoznać się —> TUTAJ 

Odpowiedź Ministra Środowiska z PiS pokazuje działania rządu Platformy Obywatelskiej, która zmierzała do tego, aby elektrownia Adamów pracowała jak najdłużej. I te działania były bardzo  konkretne.

Panie pośle Bartosik dlaczego pan milczał? Czemu nie zorganizował pan wizyty nowego ministra w Brukseli? Dlaczego sprawą elektrowni Adamów zajął się pan dopiero rok później w interpelacji z września 2016 r.? – pytał poseł Nowak.

Elektrownia Adamów zamykana, a Ryszard Bartosik pyta o łodzie podwodne i polepszacze do herbatników

Na trzy tygodnie przed zamknięciem Adamowa czym zajmuje się poseł Bartosik z mównicy sejmowej? – pyta poseł PO – Jest dramatyczna sytuacja. Dochodzi 31 grudnia 2017 r. i jest problem czy z ciepłownią się zdąży w Turku, czy Getec ją uruchomi i co będzie z miejscami pracy? I oto pan poseł Bartosik pyta się na trzy tygodnie przed zamknięciem Adamowa o łodzie podwodne z mównicy sejmowej! A na trzy miesiące przed tym faktem poseł Bartosik pyta o polepszacze do herbatników i ciastek! Tym się zajmuje. W momencie, w którym Turek jest tak w dramatycznej sytuacji.

Pełny zapis konferencji prasowej poniżej

Tagi: , , , , ,

« Styczeń 2020 » loading...
P W Ś C P S N
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
pon 20

Tuliszków. Akrobatyka sportowa

15 stycznia - 31 stycznia
pon 20

Kino TUR. Śnieżna paczka

17 stycznia - 20 stycznia
pon 20
pt 24

Kino TUR. Futro z misia

24 stycznia - 27 stycznia
pt 24

Kino TUR. Misiek i chiński skarb

24 stycznia - 27 stycznia
sob 25

Turek. Koncert Krzysztofa Daukszewicza

25 stycznia godz. 18:00 - 20:00

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.