PSZOK nie przyjmie gabarytów. Gdzie “wylądują” odpady z gminy Turek?

Z początkiem września Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Koninie wstrzymuje odbiór śmieci wielkogabarytowych. Informację taką otrzymali niedawno mieszkańcy gminy Turek. Gabarytów nie przyjmie także PSZOK w Psarach, a odpady trafiają do… no właśnie, gdzie? Za co więc zapłacą mieszkańcy?

Śmieci takie jak stare lodówki, meble, czy zużyte opony z terenu gminy Turek w tym półroczu odbierane są od mieszkańców tylko raz. Za odbiór odpowiedzialna jest firma Eko-Gab, z którą gmina ma podpisaną umowę. Odbywa się to zgodnie z harmonogramem. Poza nim mieszkańcy mogą zawieźć odpady do PSZOK, bez konieczności czekania na kolejne mobilne zbiórki. Zgodnie z prawem gmina ma bowiem obowiązek utworzenia takich miejsc. Punkt taki zlokalizowany jest w Psarach ul. Komunalna czynny w środy oraz soboty w godzinach 9.00 – 16.00.

Niestety z dniem 2 września RIPOK w Koninie wstrzyma odbiór gabarytów, czego pokłosiem będzie także brak odbioru odpadów problemowych na PSZOKu w Psarach. Informację taką można znaleźć na stronie Eko-Gab.

Zakład, gdzie my wywozimy odpady wielkogabarytowe się przebudowuje, w związku z tym wstrzymuje odbiór tych odpadów i nie będziemy mieli gdzie tych odpadów utylizować. W związku z tym musimy czekać aż oni zakończą tę przebudowę – informuje Gospodarka Odpadami w Urzędzie Gminy w Turku.

Obiór odpadów komunalnych oraz gabarytów w gminie odbywa się w pięciu turach. Urząd informuje, że dla dwóch grup – jeśli chodzi o śmieci wielkogabarytowe – został on odwołany. Informacja trafiła m.in. do mieszkańców Grabieńca, Obrzębina i Żuk, u których zgodnie z harmonogramem odbiór miał nastąpić 5 października. Na koniec tegoż miesiąca odbiór miał być przeprowadzony w miejscowościach Chlebów, Dzierżązna, Kalinowa, Korytków, Obrębizna, Pęcherzew, Szadów Pański, Szadów Księży, Warenka. Firma na swojej stronie informuje, że odbiór tych odpadów będzie miał miejsce na początku 2020 roku – dokładny termin podany będzie na terminarzach wywozu odpadów. 

U pozostałych zbiórka przeprowadzona została we wcześniejszym terminie lub będzie do końca sierpnia.

Jeśli nie PSZOK, to co?

Niestety z zamknięciem instalacji w Koninie, wiąże się również wstrzymanie odbioru gabarytów na PSZOKu w Psarach. Odbiór ich wstrzymany będzie z dniem 31 sierpnia – aż do odwołania. – Dlatego jest ta informacja, że jeżeli coś mają w tej chwili żeby to dostarczyli – zaznacza urząd. Niestety taka odpowiedź chyba nie każdego zadowoli, bo przy tak rzadkim odbiorze odpadów wielkogabarytowych dodatkowo przy braku możliwości wywiezienia do PSZOKa, gdzieś będą musiały się one podziać. Jeżeli nie robią zbiórki mobilnej, a PSZOK też nie będzie działał, to powinni nam coś zaproponować – żalą się mieszkańcy. Płacą przecież za ich odbiór.

Firma Eko-Gab ma podpisaną umowę z Gminą Turek do końca lutego przyszłego roku i być może wywiąże się z niej. Jednak co mają zrobić mieszkańcy ze śmieciami wielkogabarytowymi do tego czasu?

Nierzadko podczas spaceru w lesie i wzdłuż dróg widzimy pozostawiony chociażby taki sprzęt gospodarstwa domowego. Już teraz głośno jest o podrzucaniu śmieci do/pod kontenery przy blokowiskach w Turku. Jest to plaga, o której mówią sami turkowianie. Za taki stan część wini co niektórych właścicieli ogródków działkowych, przedsiębiorców, ale i też mieszkańców ościennej gminy. Czy można liczyć, że mieszkańcy gminy Turek będą gromadzić gabaryty na swoich posesjach? A może więcej niż dotychczas znajdzie się ich na osiedlach w Turku? Czas pokaże.

foto: archiwum Turek24


Tagi: , , ,

« Kwiecień 2020 » loading...
P W Ś C P S N
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.