Sukces PGKiM Turek. Finansowanie geotermii zapewnione

Podpisanie umowy na dofinansowanie budowy geotermii w Turku. od lewej: burmistrz Turku Romuald Antosik, wiceprezes NFOŚiGW Robert Gajda, prezes PGKiM Turek Mirosław Wypiór

W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisano wczoraj umowę na dofinansowanie geotermii. Umowę podpisali członkowie zarządu PGKiM w Turku oraz wiceprezes NFOŚiGW Robert Gajda. Łączne wsparcie z Funduszu wyniesie ponad 73,5 mln zł.

Telenowela pod tytułem geotermia powoli dobiega końca, przynajmniej jeśli chodzi o etap przygotowawczy inwestycji. Na skutek blokowania wydania pozwolenia na budowę inwestycja została wstrzymana. Ponowione przetargi ukazały koszty rocznej przepychanki pomiędzy burmistrzem a starostą. Koszty inwestycji wzrosły o ok 30 mln złotych.

Po utracie dofinansowania z Funduszy Norweskich, cały projekt zawisł w próżni. Montaż finansowy nie spinał się – brakowało 30 mln złotych.

Podjęte po październikowych wyborach parlamentarnych rozmowy z NFOŚiGW przyniosły efekt. Argumenty inwestora (PGKiM Turek) znalazły zrozumienie w Warszawie. Miesiąc temu wiceprezesem Funduszu został Robert Gajda z Koła, co na pewno ułatwiło osiągnięcie sukcesu.

Wczoraj w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisano umowę na dofinansowanie geotermii. Dokumenty podpisali: Robert Gajda, Zastępca Prezesa NFOŚiGW oraz Mirosław Wypiór, Prezes PGKiM Sp. z o.o. w Turku. 

Wykonanie drugiego odwiertu Turek GT-2 o głębokości ok. 2200 m, budowa ciepłowni geotermalnej i połączenie obu odwiertów (eksploatacyjnego i zatłaczającego) będzie kosztować 90,5 mln zł.

Z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej PGKiM otrzyma aż 37 mln zł dotacji oraz 36,5 mln zł pożyczki. Pozostałą kwotę czyli podatek VAT zabezpieczy inwestor. 

Wkrótce podpisane zostaną umowy z wykonawcami prac na wykonanie drugiego odwiertu oraz na budowę samej geotermii.

Fot. miasto Turek

Tagi: , , ,

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.