Szklane pułapki– śmiertelne zagrożenie dla ptaków

Szklane pułapki– śmiertelne zagrożenie dla ptaków

Jesień i wiosna to czas ptasich migracji. Wiele ptaków przemieszcza się nocą. W ciemności, przy słabej widoczności spowodowanej np. mgłą, światła budynków przyciągają często ptaki nieświadome niebezpieczeństwa. Uderzają one wówczas w napotykane po drodze ściany budynków i giną lub zostają ciężko ranne. Problem ptasich kolizji dotyczy w dużej mierze także przelotów dziennych lub przemieszczania się ptaków w swoich siedliskach. Ptaki doskonale widzą otaczający je świat, ale w kontakcie ze szklanymi powierzchniami nie mają najmniejszych szans. Po prostu ich nie widzą. Uderzają w nie zupełnie nieświadomie widząc w nich np. odbicie nieba, drzew, krzewów. Co roku na całym świecie ginie w ten sposób od kilku do kilkunastu miliardów ptaków.

Na co dzień trudno jest zauważyć ten problem, gdyż ptaki, które nie przeżyły takiego wypadku odnajdywane są przez drapieżniki- lisy, kuny, a przede wszystkim koty. Fundacja Szklane Pułapki zajmująca się tematem ptasich kolizji przeprowadziła szereg monitoringów przystanków autobusowych. Z badań wynika, że koty zabierają ofiary w kilkanaście-kilkadziesiąt minut po uderzeniu ptaka w szybę przystankową. Stąd nie przyglądając się ścianom wiat przystankowych, na których widnieją odbicia skrzydeł. Często nie mamy pojęcia, do jakich tragedii dochodzi tam każdego dnia. To samo dotyczy naszych okien w blokach, domach, budynkach zakładów pracy oraz ekranów akustycznych. Stosowane na szeroką skalę duże sylwetki ptaków drapieżnych okazują się metodą całkowicie nieskuteczną, gdyż umieszczane są w zbyt dużych odległościach od siebie.

Jak zabezpieczyć powierzchnie szklane?

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków wraz z Fundacją Szklane Pułapki przygotowało zestawienie najskuteczniejszych metod zabezpieczania szklanych powierzchni infrastruktury, które efektywnie pozwalają zapobiegać ptasim tragediom. Używanie odpowiednich nalepek i wzorów, według konkretnych zasad, nanoszenie naklejek kontrastujących z tłem na zewnętrzną powierzchnię szyby, według tzw. „reguły dłoni”, czy co 10 cm, okazuje się bardzo skuteczną metodą.

W przypadku planowanej lub istniejącej już inwestycji można zwiększać  widoczność przezroczystych elementów i ograniczać ich refleksyjność poprzez zmatowienie całej powierzchni przy zastosowaniu metod:

  • piaskowania,
  • wypalania kwasem,
  • grawerowania
  • lub zastosowanie sitodruku (kontrastującego z otoczeniem i  przepuszczającego światło)
  • oraz malowanie powierzchni na etapie produkcji, za pomocą walca lub oblewania farbą.

Fundacja Szklane Pułapki prowadzi monitoring ptasich kolizji. Zachęca do wprowadzania wszystkich  śmiertelnych przypadków do rejestru, który odnaleźć można na stronie Fundacji. Prowadzi ona także sprzedaż naklejek, które skutecznie chronią ptaki przed uderzeniami w szyby.

W SP w Przykonie szyby już zabezpieczne

W Szkole Podstawowej w Przykonie uczennice kółka ornitologicznego oraz członkowie Turkowskiej Grupy Lokalnej OTOP w składzie: Katarzyna Kąciak, Zbigniew Boczek i Witold Lewandowski zabezpieczyli kolizyjne szyby łącznika między szkołą, a salą gimnastyczną.

Po tygodniu obserwacji nie zauważyliśmy już ani jednego przypadku rozbicia się ptaka. Wcześniej odnajdywane były ślady kolizji na szybach oraz martwe bogatki, modraszki, a nawet drozd śpiewak – informuje TGL OTOP.

Jeśli jesteś świadkiem kolizji ptaka ze szklaną powierzchnią

Możesz wprowadzić dane do rejestru Fundacji Szklane Pułapki lub skontaktować się z Turkowską Grupą Lokalną OTOP:

  • na mail turkowskagrupa@onet.pl
  • lub tel. pod nr 606848867.

Jeśli znalazłeś żywego ptaka po kolizji, ogłuszonego, bez widocznych złamań i ran, możesz przetrzymać go w pudełku w miejscu zacisznym, by doszedł do siebie. Podać mu pincetą kilka kropli wody lub wody rozcieńczonej z glukozą i wypuścić, gdy dojedzie do siebie.

Jeśli ptak wymaga natychmiastowej pomocy weterynarza skontaktuj się z najbliższym ośrodkiem rehabilitacyjnym. Wykaz takich ośrodków znajduje się na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Najbliższe powiatowi  tureckiemu ośrodki:

  • Kowal tel.: 54 28-42-226
  • Łódź tel.: 42 65-90-249
  • Grodziec tel.: 63 24-85-027

Jeden z najlepszych ośrodków rehabilitacyjnych  w Polsce:

PTASI AZYL przy Miejskim Ogrodzie  Zoologicznym  w Warszawie
ul. Ratuszowa 1/3 Tel.: +48 (22) 670 22 07

Turkowska Grupa Lokalna OTOP dziękuje dyrektor Szkoły Podstawowej w Przykonie Joannie Woźniak- Skopińskiej oraz Fundacji Szklane Pułapki za współpracę i wsparcie finansowe.

materiał nadesłany


Tagi: ,

« Luty 2020 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
pt 28

Kino TUR. Tajni i fajni

28 lutego - 2 marca
pt 28

Kino TUR. Gorący temat

28 lutego - 2 marca
pt 28

Malanów. Podaruj życie, oddaj krew

28 lutego godz. 08:00 - 12:00

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.