Turek. Nauka poprzez zabawę, czyli Tydzień Języka Ojczystego w “Piątce”

SP 5 Turek. Tydzień języka ojczystego

Społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku w dniach 11-15 lutego, obchodziła Tydzień Języka Ojczystego. Podobnie jak w roku ubiegłym nauczycielki języka polskiego i plastyki przygotowały zadania dla poszczególnych zespołów klasowych.

Przedsięwzięcie otworzyło i zarazem spiralnie zakończyło spotkanie w kręgu kultury – „Wieczór poetycki”. W budynku B dwukrotnie goszczono rodzimych artystów: Jadwigę Mariolę Jankowską, Annę Pęczak oraz Lecha Lamenta, którzy czytali zebranym swoje utwory. Poezja dostarczyła młodym słuchaczom wielu emocji i wzruszeń. Choć inaczej, bo poprzez zastosowanie środków artystycznych, to jednak ukazuje to, co codzienne. Młodzież dowiedziała się skąd poeci czerpią inspirację do pisania i w czym pomaga poezja oraz jakie pasje i talenty posiadają lokalni twórcy.

W Tygodniu Języka Ojczystego przygotowano wystawę uczniowskich plakatów „W krainie języka polskiego” z zakresu ortografii, gramatyki i literatury. Palaty Miasto wielkiej litery czy Ocean poezji wykonano w formie map mentalnych, które zaprezentowano w holu szkoły budynków A i B. Do tworzenia map wykorzystano pojęcia geograficzne i rysunki. Można było też obejrzeć wystawę o turkowskich poetach czy książkach dla najmłodszych uczniów szkoły.

W kolejnych dniach podczas lekcji języka polskiego w klasach szóstych i siódmych miały miejsce potyczki słowne. Były wśród nich: łamańce językowe, zabawa w ukryte słowa, zabawa w poszukiwaczy błędów językowych i ortograficznych, zagadki językowe w formie quizu oraz zabawa w kalambury. W zmaganiach z ortografią uczestniczyły klasy czwarte, piąte i szóste, podczas których przeniosły się do Ortografiolandii.

Oprócz naukowej atmosfery, uzyskanej dzięki plakatom i planszom edukacyjnym, czuło się ducha rywalizacji a to za sprawą licznych zadań. Klasy czwarte, podczas przerw międzylekcyjnych wzięły udział w wyścigach rzędów z różnorodnymi konkurencjami sportowymi i zadaniami z trudnościami ortograficznymi. Uczniowie grali także w ortograficzne klasy i rozwiązywali ortograficzne zadania – odgadywali wyrazy oraz przypominali zasady ortograficzne. Natomiast drużyny z klas piątych uczestniczyły w konkurencji Mój przyjaciel słownik, a szóstoklasiści rywalizowali o tytuł Mistrza Ortografii SP 5 pisząc szkolne dyktando. Tydzień Języka Ojczystego zakończyło wydarzenie kulturalne – uczniowie klas piątych obejrzeli mity w MDK.

Celem przedsięwzięcia, w którym udział wzięli uczniowie klas 4-7 było kształtowanie poprawności językowej i ortograficznej. Zabawy z językiem ojczystym stanowiły okazję do poszerzenia uczniowskiej wiedzy, wykazania się pomysłowością oraz nauki języka polskiego poprzez wspólne działanie i zabawę.

Nie żegnamy się jeszcze z Ortografiolandią. Przed nami w kolejnym tygodniu szkolna sonda poprawnościowa Która forma jest poprawna? i wieczór filmowy, na który szczególnie zapraszamy ósmoklasistów. Do klas zawitają także Ortograficzne Wróżki.

materiał nadesłany

Tagi:

« Kwiecień 2021 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.