Dzień Pustej Klasy w Szkole Podstawowej nr 5 w Turku

Dzień Pustej Klasy w SP nr 5 Turek

Dzień Pustej Klasy jest wyjątkową, międzynarodową inicjatywą, promującą wartość edukacji na świeżym powietrzu, której realizacja przypadła w tym roku na 25 września. 

Nazwa święta, zainaugurowanego przez grupę londyńskich nauczycieli, doskonale oddaje jego jasny i klarowny cel: sprawić, aby klasy były puste. Zachęcić nauczycieli, by tego dnia choć jedną lekcję spędzili ze swoimi uczniami poza budynkiem szkoły. Wszystko po to, aby promować edukację terenową – prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającą formę edukacji na świecie.

Wielu nauczycieli SP5 wraz z uczniami z ochotą włączyło się w tę akcję.  Klasa 4a z wychowawczynią – Sylwią Kuleszą była na wycieczce rowerowej w Zagrodzie Edukacyjnej w Olszówce. Dzieci przygotowały stoisko z warzywami znalezionymi w ogrodzie. Opiekowały się malutkimi kotkami, piekły ziemniaki i jabłka na kuchni węglowej oraz przygotowały stroik jesienny do udekorowania klasy.

Dzieci z klasy 3 b, dzięki wychowawczyni Lili Włodarczyk, poznały życie codzienne i zajęcia mieszkańców wsi. Zajęcia dla nich zorganizowano w Zagrodzie Młynarskiej w Uniejowie.

Izabela Zielińska, w trakcie plenerowych zajęć języka polskiego udowodniła uczniom klasy 4 f, że książka nie musi być nudna. Wykorzystała do tego pozycje z działu literatury interaktywnej, w trakcie czytania  których należy  wykonywać różne zadania. Dzieci najbardziej zaciekawiły dwie pozycje:  H.Tulleta pt. „Książka z dziurą” oraz druga J.Jullien pt. „To nie jest książka”.

W cieniu czarnoleskiej lipy

„W cieniu czarnoleskiej lipy” – to  temat lekcji, jaką przeprowadziła  Izabela Matusiak.  Dzięki zajęciom poza klasą, uczniowie z kl. 7 b, c i d mogli dostrzec i samodzielnie ocenić walory lipy, drzewa, któremu Jan Kochanowski poświęcił jedną z fraszek.

Z racji, iż wrzesień jest Miesiącem Pamięci Narodowej Beata Grzelka przeprowadziła zajęcia z historii Turku dla uczniów klas: 5 e i 5 c przy pomniku „Nigdy Więcej Wojny”. Natomiast 31 ósmoklasistów wzięło udział w rajdzie rowerowym „Śladami II wojny światowej w mojej okolicy”, podczas którego odwiedzili symboliczny grób generała M. Smorawińskiego, cmentarz żydowski oraz miejsce egzekucji żołnierzy AK w małoszyńskim lesie. Ich opiekunami byli: Waldemar Staszak, Przemysław Grąbkowski, Beata Grzelka, a rolę przewodnika pełnił Bartosz Satchowiak –dyrektor MMT.

Wykorzystując słoneczną pogodę Aneta Janiak przeprowadziła dla kasy 6 f lekcję muzyki na terenie OSiR-u.  Dzieci poznały wykorzystanie dźwięków przy grach, zabawach i do relaksu. Klasa 7a, pod kierunkiem Anety Jasnowskiej, zachwycała się pięknem otaczającego świata i analizowała wersy hymnu „Czego chcesz od nas Panie…” w malowniczym Parku Tura. Agnieszka Putiatycka-Łopata wprowadzała uczniów klasy 8 b w zagadnienia wiedzy o społeczeństwie, prowadząc lekcję w promieniach słońca na szkolnym dziedzińcu.

To tylko kilka przykładów z działań w Piątce , które zostały zrealizowane 25 września. Zadowolenie dzieci i nauczycieli, niesztampowa forma przeprowadzanych zajęć, spowodowały, że za rok akcja Dzień Pustej Klasy zostanie powtórzona i to w jeszcze szerszym wymiarze.

materiał nadesłany

Tagi:

« Październik 2020 » loading...
P W Ś C P S N
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
śr 21

Turek. Wystawa “Turek wczoraj i dziś – część 2″

1 października godz. 00:00 - 31 grudnia godz. 00:00

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.