Oświadczenie burmistrza w sprawie radnego z wyrokiem w procesie karnym

Sesja rady miasta

Do tej pory nie zabierałem głosu w sprawie radnego, który złamał prawo. Jednak fala hejtu w mediach, jaka wylała się na osoby poszkodowane, a nie na sprawcę czynu świadczy o tym, że jest to zorganizowane działanie osób, którym zależy na odwróceniu uwagi od czynu, który powinien być napiętnowany społecznie.

Z pewnym zażenowaniem obserwowałem też sytuację jaka miała miejsce w Radzie Miejskiej Turku od momentu, kiedy okazało się, że jeden z radnych miejskich został skazany za przestępstwo umyślne z art. 267 § 3 kodeksu karnego, tj. za to, że zainstalował urządzenie podsłuchowe w celu nagrania rozmów osób, które miały uczestniczyć w dyżurze radnych, pełnionym dla mieszkańców Turku.

Po raz pierwszy w ponad 30-letniej historii samorządu terytorialnego w Mieście Turek spotkaliśmy się z sytuacją, kiedy radny, który powinien być osobą społecznego zaufania, dopuścił się przestępstwa, co zarzuciła mu Prokuratura Rejonowa w Turku, a potwierdziły sądy i i II instancji w Turku i Koninie. Po raz pierwszy w dziejach w Radzie Miejskiej Turku zasiada osoba, która sprawując mandat radnego została skazana prawomocnym wyrokiem w procesie karnym.

Miałem nadzieję, że osoba, która sprzeniewierzyła się ślubowaniu radnego i spowodowała utratę zaufania mieszkańców Turku, oraz zaszkodziła wizerunkowi Rady Miejskiej Turku, radnych miejskich i naszego Miasta, okaże się człowiekiem potrafiącym przyznać się do czynu popełnionego umyślnie i dobrowolnie złoży mandat radnego. To w tej kompromitującej sytuacji byłoby najlepszym rozwiązaniem dla Rady Miejskiej, dla Miasta Turku i jego mieszkańców.

Niestety, tak się nie stało. Tym bardziej z niesmakiem przyjąłem głosowanie, w którym część radnych PiS nie widzi nic niestosownego w tym, że w Radzie Miejskiej Turku zasiada człowiek skazany w trakcie sprawowania mandatu radnego. Mało tego, popełnione przestępstwo ma związek z jego działalnością publiczną, a także działalnością samej Rady Miejskiej. Człowiek, który dopuścił się przestępstwa, który za popełniony czyn nie potrafi przeprosić, jest bezrefleksyjnie broniony przez kolegów radnych z ugrupowania, które w swojej nazwie ma hasła „prawo” i „sprawiedliwość”.

Romuald Antosik
Burmistrz Miasta Turku

foto: archiwum Turek24

Tagi: , ,

« Maj 2021 » loading...
P W Ś C P S N
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.