Powiat turecki podsumował rok 2017

Powiat turecki podsumował rok 2017

26 stycznia, samorządowcy, przedsiębiorcy i rolnicy podsumowali rok 2017. Spotkanie noworoczne tradycyjnie odbyło się w gościnnych progach Barbórki. Jak co roku była to okazja do dokonania podsumowań, składania podziękowań i przekazania życzeń noworocznych.

Dla powiatu tureckiego to już tradycja. Od lat spotykają się w styczniu, aby podsumować miniony rok. Z zaproszenia organizatorów starosty tureckiego Mariusza Seńko, prezesa Tureckiej Izby Gospodarczej Marka Sawickiego, przewodniczącego Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej Marka Pańczyka i prezesa Tureckiego Klubu Ekologicznego Zdzisława Czapli skorzystali samorządowcy, przedsiębiorcy, rolnicy i przedstawiciele wielu instytucji.

Krótkiej analizy samorządu dokonał starosta turecki, który mówił o trudnych decyzjach podjętych w 2017 roku.

W 2018 roku lokalny rynek pracy w powiecie tureckim zmierzy się z bardzo dużymi wyzwaniami związanymi z wygaszaniem przemysłu paliwowo – energetycznego. Zamknięcie elektrowni Adamów oraz stopniowe ograniczania zatrudnienia w kopalni Adamów będzie powodowało negatywne skutki społeczne.

Mam głębokie przekonanie, że na chwilę obecną jest konieczna wspólna troska władz państwowych, parlamentarzystów i władz samorządowych naszego powiatu.

Podkreślił również, że gospodarka oparta na wiedzy i nowoczesnych technologiach jest przyszłością powiatu. Nakłady na edukację wyniosły blisko 20 mln zł. Wyremontowany został oddział chirurgii, zakupiony został radiogram cyfrowy i utworzona pracownia endoskopu. Rok 2018 ma być kontynuacją tych działań.

Przypomniał także, że rok 2018 jest rokiem jubileuszu 100 – lecia odzyskania Niepodległości.

Na tę okoliczność będziemy wyjątkowo dużo mówić o patriotyzmie i bohaterach tamtych zdarzeń – mówił starosta.

W imieniu Tureckiej Izby Gospodarczej życzenia na nowy rok złożył Marek Sawicki.

Miniony rok dla TIG był niezwykle pracowity.

Turecka Izba Gospodarcza otrzymała status ośrodka akredytacji w zakresie świadczenia usług doradczych, przy transferze wiedzy, nabywaniu ochrony wartości materialnych. Takich ośrodku w Polsce na przestrzeni 2-3 lat jest tylko 16. Otrzymaliśmy ważny certyfikat w zakresie standardu usług szkoleniowo-rozwojowych Polskiej Izby Firm Szkoleniowych. W zeszłym roku udało nam się pośredniczyć w pomocy finansowej przedsiębiorcom w zakresie udzielania pożyczek z funduszu JEREMIE. Udało nam się udzielić pożyczek na kwotę 4,5 mln dla małych firm.

Dla przedsiębiorców rok 2017 nie był rokiem złym, ale mógłby być lepszym. Był to rok oczekiwań wobec administracji rządowej na uproszczenie i unowocześnienie zasad obrotu gospodarczego. Przedsiębiorcy liczą na innowacyjne rozwiązania i ułatwiające działalność gospodarczą.

Niepokojące jest to, że w naszym kraju w zeszłym roku inwestycje polskich przedsiębiorców w Polsce zmalały drastycznie. Natomiast inwestycje za granicą kraju bardzo wzrosły – mówił prezes TIG.

Wyraził nadzieję, że ten zły czas w naszym kraju minie i przedsiębiorcy odważnie stawią czoła rzeczywistości jaka ona jest.

Z kolei Marek Pańczyk przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej krótko i mało optymistycznie podsumował rok 2017, który nie był przychylny dla rolników.

Końcówka minionego roku była zwiastunem nadchodzącego kryzysu cenowego produktów rolnych. Obecnie borykamy się chorobą ASF, szkodami łowieckimi oraz niskimi cenami jakich jeszcze nie było od kilku lat trzody chlewnej. A najgorsze jest to, że rząd w tym temacie nic nie robi.

W imieniu Tureckiego Klubu Ekologicznego głos zabrała Karolina Augustyniak.

Turecki Klub Ekologiczny w Turku w ubiegłym roku był współorganizatorem kilku konferencjach, angażował się w propagowanie idei wykorzystania OZE, wystąpił z inicjatywą zainstalowania w Turku stacji monitoringu zanieczyszczenia powietrza. Zwrócił uwagę władz samorządu na konieczność podjęcia działań mających na celu uporządkowanie zaniedbanego terenu biegu rzeki Folusz. Wystąpił także w ramach 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę ustawienia Kamienia Niepodległości wraz z pamiątkową tablicą. Występuje również z inicjatywami ustanowienia pomników przyrody.

Oficjalną część spotkania noworocznego zakończono toastem za pomyślność roku 2018, który wzniósł Tadeusz Gebler przewodniczący Rady Powiatu Tureckiego. Spotkanie umiliły występy uczniów z placówek oświatowych powiatu tureckiego.

 

 


Tagi: , , , , , , , , , ,

« Lipiec 2019 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
sob 20

Kino TUR. Paskudy. UglyDolls

19 lipca - 22 lipca
sob 20

Kino TUR. Niedobrani

19 lipca - 22 lipca
sob 20

Dni Władysławowa

20 lipca godz. 16:00 - 23:30
nie 21

Tuliszków. Koncert Trzech Tenorów

21 lipca godz. 18:00 - 19:30
pt 26

Kino TUR. Agent Kot

26 lipca - 29 lipca
pt 26

Kino TUR. Anna

26 lipca - 29 lipca

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.