Turek. Sukcesy i porażki Romualda Antosika

Turek. Konferencja prasowa burmistrza Romualda Antosika

Wczoraj, Burmistrz Miasta Turku oraz radni klubu Ziemia Turkowska spotkali się z mediami na zwołanej konferencji prasowej, by podsumować mijającą kadencję. “Podczas mojego expose, jak składałem ślubowanie powiedziałem, że Turek powinien być miastem otwartym na ludzi; że Turek powinien mieć swojego burmistrza, a nie burmistrz swoje miasto. Myślę, że udało nam się to osiągnąć” –  przekonywał na spotkaniu Romuald Antosik.

Cztery lata temu włodarz i niektórzy radni obecni na spotkaniu startujący wówczas z Lokalnego Porozumienia Samorządowego szli pod hasłem Turek potrzebuje zmian. We wtorek przekonywali, że te zmiany się dokonały i obecnie miasto jest w dobrych rękach. W liczącej 44 strony prezentacji omówionej na konferencji burmistrz rozliczył się programu i obietnic złożonym mieszkańcom Turku.

Sukcesy obecnej kadencji sypały się, jak z rękawa

Roztoczony przed mediami cały wachlarz inwestycji, pozyskanych środków finansowych, rozwój gospodarczy miasta nie przypominały sprawozdania z minionej a kadencji, a były raczej pijarowym przekazem na użytek wyborów. Trudno się dziwić burmistrzowi, że eksponuje swoje dokonania, a o porażkach wolałby nie mówić.

Turek – miasto otwarte na ludzi

Stabilizacja finansowa miasta, to jeden z tych punktów, które zostały zaliczone do sukcesów obecnej kadencji. W ciągu czterech lat dochody miasta wzrosły o przeszło 32 mln zł. Dług miasta został spłacony wraz z odsetkami w wysokości prawie 15 mln zł.

Udało nam się osiągnąć te dochody, udało nam się spłacić zadłużenie wraz z odsetkami nie podnosząc przez ten cały czas tej kadencji opłat i podatków. Mało tego obniżyliśmy podatek transportowy, obniżyliśmy stawkę za śmieci i utrzymaliśmy cenę wody i ścieków na tym samym poziomie – informował burmistrz.

Z częstych zarzutów podnoszonych przez opozycję były m.in. takie jak brak pozyskanych pieniędzy na rozwój czy też wyludnianie się miasta. Odpowiedzią były przytoczone liczby – ponad 49 mln pozyskanych środków oraz spadek odpływu mieszkańców: lata 2010 – 2014 (-1190), 2015 – 31.08. 2018 (-774). Wśród pozytywnych zmian znalazły się aktywne pozyskiwanie inwestorów

– … z roku na rok jest większe zainteresowanie naszą strefą inwestycyjną. To wskazuje na to, że prowadząc szereg działań informacyjnych, promocyjnych powoduje, że inwestorzy przyjeżdżają, oglądają tereny, ale ostateczny wybór należy do nich – mówił włodarz wskazując na problem rąk do pracy.

To także udział w imprezach branżowych, reklamy w magazynach branżowych, portalach internetowych, spotkania z inwestorami. W tej kadencji cztery firmy otworzyły swoją działalność: zapoczątkowana jeszcze w poprzedniej kadencji grupa Messer, Browar Turek, Getec Polska Sp. z o.o. oraz DeVeris Polska Sp. z o.o. Nastąpił wzrost powierzchni użytkowej budynków oraz gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Spółki należące do miasta wypracowały większy zysk, mowa tu o PGKiM oraz PRI. Wybudowana została ciepłownia, której uruchomienie, jak zapewnia Romuald Antosik nie było wcale takie oczywiste. Przeprowadzona została termomodernizacja 80 budynków z podkreśleniem na duży udział środków finansowych mieszkańców.

Oczywiście najbardziej widoczne są przeprowadzone inwestycje:

  • 3,91 km wybudowanych dróg,
  • 380 miejsc parkingowych,
  • 4,70 km chodników,
  • 670 m ścieżki rowerowej.
Wydatki majątkowe i inwestycyjne wyniosły ok. 68 mln zł, 337 zdań inwestycyjnych

Ta kadencja to również zajęcia pozalekcyjne dla dzieci i młodzieży, wsparcie niepełnosprawnych, opieka zdrowotna i profilaktyczna, poprawa bezpieczeństwa w mieście, czy wspieranie seniorów i organizacji działających na rzecz osób starszych. Nie można zapomnieć o przeprowadzonych imprezach i wydarzeniach – bo nie samych chlebem żyje człowiek i od czasu do czasu potrzeba niektórzy mówią, że igrzysk, ale to też jest to ważne dla mieszkańców – mówił burmistrz.

O sukcesach tej kadencji można przeczytać na stronie internetowej miasta, fb burmistrza, gazetek przekazanych mieszkańcom czy informacji przekazanych na publicznych spotkaniach.  Oczywiście nie byłyby one możliwe bez radnych popierających działania burmistrza i pracy urzędników, za co burmistrz dziękował.

Mieszkańcy zasługiwali na zmianę w Turku i myślę, że teraz większość mieszkańców stwierdzi, że Turek jest w dobrych rękach – mówił kończąc swoje podsumowanie kadencji burmistrz.

A co z porażkami?

Prócz pasma zaprezentowanych sukcesów są i porażki, o których sam burmistrz nie wspomniał. Jednak jako jedyni z lokalnych mediów postanowiliśmy o nie zapytać. A dokładnie o wymienienie trzech z nich. Cóż usłyszeliśmy?

Pierwsza to niezrozumienie idei budżetu obywatelskiego

daliśmy się wmontować w polityczną rozgrywkę. Dlatego też powiem szczerze dlatego BO na prezentacji nie ma.

Zdaniem Romualda Antosika mieszkańcy zostali przekonani, że budżet nie ma sensu, bo to jest manipulacja. Błąd nasz polegał na tym, że od razu nie powiedzieliśmy przy głosowaniu, czy przy wyjaśnieniu, że tego nie było – mówił burmistrz.

Nie zawsze sprawnie prowadzona polityka informacyjna, to kolejna porażka zdaniem burmistrza

Dawaliśmy sobie być może nieraz narzucać narrację, że Turek się zwija, że w Turku nic się nie dzieje.

Przykładem ma tu być termomodernizacja – bez udziału miasta, bez udziału PGKiM tak naprawdę by jej nie było. Oczywiście największa kwota poniesiona jest przez mieszkańców, co podkreślałem w materiałach, w gazetkach, ale oczywiście ktoś celowo manipuluje tą informacją. Jak zauważył włodarz człowiek uczy się na błędach i na przyszłość będą z tego wyciągane wnioski.

Brak dialogu między rządzącymi, a opozycją

Jak mówi obecny burmistrz – od razu pojawiły się dwa obozy i nie było tego zrozumienia. Nie biorę tylko tego na swoją odpowiedzialność. Była próba nawiązania kontaktu, tylko niestety gdzieś te zaszłości spowodowały, że nie było dialogu. Mam nadzieję, że w wyborach samorządowych wszyscy wyciągniemy lekcję. Wszyscy mówimy, że zależy nam na Turku tylko nie widzę tej współpracy. Liczę, że w przyszłej kadencji będzie ta współpraca. Jak dodaje wiceprzewodnicząca rady miejskiej Mariola Kadrzyńska-Siwek:

Tego zrozumienia szukaliśmy w opozycji. Często przedstawialiśmy, argumentowaliśmy swoje propozycje, ale czasami były one z góry kontestowane dla samego “nie bo nie” i dla samej krytyki. Opozycja też nie próbowała spojrzeć z punktu widzenia potrzeb mieszkańców tylko dla samego skrytykowania, bo to jest wnoszone przez radnych klubu Ziemia Turkowska.

Za swoją porażkę burmistrz Antosik uznał także brak komunikacji podmiejskiej.

Czy to jedyne porażki obecnego włodarza i radnych Klubu Ziemia Turkowska? Opozycja burmistrza zapewne ma diametralnie inne spojrzenie na mijającą kadencję.

Marta Kiszewska


Tagi: , ,

« Październik 2020 » loading...
P W Ś C P S N
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
nie 25

Turek. Wystawa “Turek wczoraj i dziś – część 2″

1 października godz. 00:00 - 31 grudnia godz. 00:00

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.