OTOP Turek. Bocian – słów o nim kilka :)

OTOP Turek. Bocian – słów o nim kilka :)

Od 2020 roku Turkowska Grupa Lokalna OTOP wraz z władzami gminy Przykona bierze udział w projekcie ochrony bociana białego.

Projekt ten polega między innymi na corocznym monitorowaniu gniazd i czyszczeniu ich zawartości z plastiku, kawałków szmat oraz sznurków. Rolnicy zostawiają je po snopkach na swoich polach. Sznurki są nagminnie znajdowane w gniazdach. Zdarzają się przypadki, że ptaki zaplątują się w nie i giną w męczarniach nie mogąc się wydostać. Gdy przychodzi czas odlotu rodzice opuszczają gniazdo i młode giną z głodu. Czasem zaplątują się nawet osobniki dorosłe.

Sznurki powinny być zabierane z łąk, pól, gospodarstw, gdyż stanowią zagrożenie nie tylko dla bocianów, ale i innych ptaków. Noszą je jako materiał do budowy gniazd. Obrączkujemy również wszystkie pisklęta, by otrzymywać informacje zwrotne z odczytów obrączek na terenie naszego kraju i na całym świecie. Dzięki nim wiemy, gdzie bociany spędzają zimę, gdzie zatrzymują się na żerowania w czasie migracji. Dowiadujemy się również o ich śmierci (kolizje z drutami wysokiego napięcia, polowania na terenie innych krajów).

W ramach projektu współpracujemy również z właścicielami posesji, którzy mogą się z nami kontaktować, jeśli pojawiają się jakieś problemy. Zaobrączkowaliśmy w roku 2020 wszystkie pisklęta na terenie naszej gminy. W tym roku bociany zajęły już swoje gniazda. Liczymy, że pojawią się kolejne gniazda, zajęte przez bociany. Informacje o nich prosimy przekazywać drogą ustną( tel. 606 848 867) lub mailową na adres (turkowskagrupa@onet.pl).

Z góry dziękujemy za wszelkie udzielone nam informacje i pomoc z państwa strony. Życzymy sukcesów w lęgach i jak największej ilości bocianich gniazd. Jak powszechnie wiadomo z przesądów bocian na gospodarstwie – to szczęście dla gospodarzy.

Dla nauki bocian jest gatunkiem parasolowym

Na podstawie danych o ich gniazdowaniach dowiadujemy się o tym, czy nie zakłócona została bioróżnorodność w naszej przyrodzie i krajobrazie. Jeśli ten gatunek zacznie wymierać lub przestanie się osiedlać na terenie naszego kraju, będzie to sygnał, że z naszym klimatem i gospodarką rolną źle się dzieje.

Dlatego już teraz do rolników stosuje się wszelkiego rodzaju petycje o utrzymywanie bioróżnorodności na terenie swoich gospodarstw rolnych. Apeluje się o nasadzenia drzew i krzewów w pasach dróg polnych i na miedzach. Zaprzestanie wycinek w tych miejscach, gdyż one stanowią cenne źródła dla bytowania płazów, gadów, ptaków, owadów i ssaków oraz zatrzymują tak potrzebną w tych czasach wodę.

Apeluje się do rolników  o zamianę środków chemicznych na środki biologiczne, o ewentualne opryski w godzinach wieczornych, by chronić owady, o pozostawianie przy zadrzewieniach terenów niekoszonych,  naturalnych łąk, o niewypalanie traw, o koszenie zbóż od środka na zewnątrz, a nie odwrotnie, by chronić małe ssaki ( zające, sarny oraz ptactwo tam gniazdujące np błotniaki stawowe lub coraz rzadsze błotniaki łąkowe). W celu ochrony zagrożonej wyginięciem płomykówki i pójdźki – Stowarzyszenie Ochrony Sów prosi o niewysypywanie trutek na myszy (główny pokarm bociana białego) i pozostawianie otworów w szopach i stodołach, bądź wieszanie budek dla sów, które skutecznie wspomagają  gospodarstwa walce z gryzoniami.

Wspólnymi siłami możemy jeszcze uratować naszą przyrodę.


Tagi: ,

« sierpień 2022 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.