OTOP Turek. Modraszka wyjątkowo zadziorna i buńczuczna sikorka

Modraszka (Cyanistes caeruleus) – to urocza, nieduża sikora z urozmaiconym rysunkiem na małej, krągłej głowie (czarny pasek oczny i błękitna czapeczka). Dobrze się czuje obok człowieka. Łatwo oswaja się z naszą obecnością, dlatego jest stałym bywalcem karmników, gdzie lubi zawłaszczać cały pokarm dla siebie. 

Jest wyjątkowo zadziorna i buńczuczna – przegania większe od siebie bogatki z karmnika, nie przepuści też przedstawicielom własnego gatunku. (…) Wojowniczość wykazuje również w starciu z człowiekiem. Wśród ornitologów zajmujących się obrączkowaniem migrujących ptaków zdobyła przydomek manikiurzystki, gdyż podczas wyplątywania się z sieci zajadle atakuje ich palce, wbijając dziobek pod paznokieć. *

Żywi się bezkręgowcami, dlatego uważana jest za naszego sprzymierzeńca w walce ze szkodnikami żerującymi na drzewach o znaczeniu gospodarczym. Mniejsza od bogatki i wróbla, modraszka urzeka swym żwawym usposobieniem i częstymi nawoływaniami.

Modraszka gniazduje w dziuplach, a także różnego rodzaju szczelinach i pęknięciach drzew czy nawet murów.  Chętnie zajmuje budki lęgowe o średnicy otworu 27 mm. Większych unika z obawy przed pokaźniejszym konkurentem, np: bogatką. Gniazdo buduje z mchu, suchej trawy, włosia czy sierści. Tworzone pary są z reguły monogamiczne. Samica 1-2 razy w roku składa 7-13 jaj, które sama wysiaduje przez 12-14 dni. Modraszki mają silnie rozwinięty instynkt rodzicielski i karmią swoje młode jeszcze przez dwa tygodnie po opuszczeniu gniazda. Zdarza się jednakże, iż samice porzucają swojego partnera dla innego, z lepszym statusem społecznym, zanim młode usamodzielnią się całkowicie. Opuszczony ptak musi niestety starać się potem o nowego partnera.

Modraszka z racji swej ruchliwości jest niezwykle wymagającą modelką. Trzeba poświęcić dużo czasu  obserwując jej zwinne ruchy gdy skacze pomiędzy cienkimi gałązkami lub zawisa głową w dół, jeśli chcemy się jej dobrze przyjrzeć czy wykonać dobrej jakości zdjęcie. Warto.  Ptasie obserwacje dostarczą nam niematerialnych wartości, takich jak poprawa samopoczucia i redukcja stresu. Warto zacząć już dziś!

Źródło: Przewodnik Collinsa Ptaki; medianauka.pl; Rzecz o ptakach – Noah Strycker; Ornitologia terepeutyczna Piotr Tryjanowski, Sławomir Murawiec; Wikipedia
*artykuł w czasopiśmie Echa Leśne (nr 4 (610), 2012, s. 22).  "Sikory, sikorki, sikoreczki" – Grzegorz Okołów

Tagi: ,

« Kwiecień 2021 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.