Powiatowy Dzień Strażaka w Przykonie. Były odznaczenia i awanse

Przykona. Powiatowo-Gminny Dzień Strażaka 2019

W tym roku powiatowe święto strażaków odbyło się w Przykonie. 18 maja, na terenie zespołu szkolno-przedszkolnego na uroczystym apelu z okazji Powiatowo-Gminnego Dnia Strażaka zebrali się lokalni samorządowcy, politycy i strażacy. Był to czas uhonorowania ciężkiej pracy strażaków zawodowych oraz ochotników i okazja do podziękowania za ich służbę i codzienną gotowość niesienia pomocy potrzebującym. A wszystko przy dźwiękach orkiestry OSP Przykona.

Po mszy świętej w kościele NNMP w Psarach poczty sztandarowe oraz pododdziały strażaków przemaszerowały na plac ZSP w Przykonie. Następnie odbył się uroczysty apel, rozpoczęty przeglądem pododdziałów przez Zastępcę Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego mł. bryg Arkadiusza Przybyłe. Nie zabrakło okolicznościowych wystąpień m.in. prezesa ZOPZOSP w Turku Grzegorza Ciesielskiego.

Dzień św. Floriana, to wyjątkowe święto. To święto tych, którzy ryzykują własne życie, zdrowie dla ratowania ludzi, walki z kataklizmami, żywiołami i ochrony mienia oraz środowiska naturalnego. Być strażakiem, to wciąż niezwykłe wyzwanie. To zaszczyt i obowiązek. To bezinteresowna służba innym, ciągła praca nad sobą i doskonalenie własnych umiejętności. Ktokolwiek takiej pracy się podejmuje musi mieć świadomość, że wchodzi na drogę z piętrzącymi się przeszkodami, ale pokonywanie ich daje ogromną satysfakcję i uznanie społeczne. Daje też poczucie własnej wartości. Z roku na rok systematycznie poprawia się poziom wykształcenia, wyszkolenia, a także wyposażenia technicznego do walki z szeroko pojętymi zagorzeniami. A wszystko to jest możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu i poświęceniu służbie, które powoduje, że straż jest dziś nowoczesną, wszechstronną i cieszącą się społecznym zaufaniem formacją – podkreślił dh Ciesielski.

W powiecie tureckim funkcjonują 84 jednostki OSP, 15 jest włączonych do KSRG. OSP w powiecie zrzeszają ogółem 4095 członków, w tym 389 stanowią druhny. Przy OSP funkcjonuje 25 MDP zrzeszających 273 członków. Działa także 6 orkiestr dętych. – Dysponujemy ponad 100 samochodów pożarniczych i każdego roku przybywa nowych pojazdów – kontynuował druh.

Z kolei Komendant Powiatowy PSP w Turku st.kpt. Piotr Pietrucha mówił:Nie od dziś wiadomo, że zawód strażaka to trudna profesja, wymagająca specyficznych cech charakteru, ale przede wszystkim poświęcenia, nierzadko narażana zdrowia i życia. Doskonalimy nasze umiejętności, dysponujemy coraz lepszym sprzętem, ale nasze motto zostało niezmienione “Bogu na chwalę, ludziom na pożytek”.

Przypomniał o sukcesach minionego roku, jak zakup trzech samochodów ratowniczo-gaśniczych dla OSP, wydatkowanie środków z Funduszu Sprawiedliwości na kwotę 0,5 mln zł, remonty straży czy zakup sprzętu. – To wszystko pozwala powiedzieć nam dzisiaj, że miniony rok wykorzystaliśmy optymalnie. Dziś te podjęte w ubiegłym roku działania przynoszą wymierne korzyści społeczności lokalnej. Zakupione auta biorą udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych, a sprzęt ratuje ludzkie życie – kontynuował komendant.

Jednym z punktów uroczystości było przekazanie nowego sztandaru OSP w Przykonie. Licząca sobie 100 lat jednostka otrzymała również kluczyki do nowego wozu ratowniczo-gaśniczego oraz skutera wodnego.

Czytaj również artykuł: Na 100-lecie jednostki druhowie dostali nowy wóz, skuter i sztandar

Były odznaczenia i awanse 

Dzień Strażaka, to czas uhonorowania ciężkiej pracy strażaków, poprzez wręczenie odznaczeń, awansów oraz wyróżnień indywidualnych, czy podziękowań.

Medal za Długoletnią Służbę wręczono dwóm funkcjonariuszom KP PSP w Turku:

 • medal brązowy – ogniomistrzowi Wojciechowi Frydze,
 • medal srebrny – st.kpt. Kukule Marcinowi .

Z okazji Dnia Strażaka strażacy z szeregów PSP i OSP z terenu powiatu tureckiego za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej, zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi i związkowym oraz awansami na wyższe stopnie służbowe.

Wyższe stopnie oficerskie nadano strażakom:

 • stopień brygadiera- młodszemu brygadierowi Arkadiuszowi Janaszkiewiczowi
 • stopień młodszego brygadiera – st. kpt. Piotrowi Pieśkiewiczowi
 • stopień  starszego kapitana – kpt. Tomaszowi Kukule.

W dniu 10 maja br. w Poznaniu odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka 2019. Podczas tych uroczystości wybrani strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Turku otrzymali awanse na wyższe stopnie służbowe oraz otrzymali medale i odznaczenia.

Brązową Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” otrzymali:

 • Komendant Powiatowy PSP w Turku st.kpt. Piotr Pietrucha,
 • mł. kpt. Jacek Erkiert.

Ponadto Komendant Powiatowy PSP w Turku został awansowany do stopnia starszego kapitana.

Wyższe stopnie aspiranckie nadano strażakom:

 • stopień starszego aspiranta – aspirantowi Arturowi Malakowi
 • stopień starszego aspiranta – aspirantowi Andrzejowi Nowinowskiemu
 • stopień aspiranta –  mł. aspirantowi Michałowi Flisowi

Stopnie podoficerskie nadano strażacy:

 • stopień ogniomistrza – młodszemu ogniomistrzowi Adrianowi Kwinciakowi,
 • stopień młodszego ogniomistrza – starszemu sekcyjnemu Sebastianowi Kwinciakowi,
 • stopień Starszego sekcyjnego- sekcyjnemu Szymonowi Słodzińskiemu,
 • stopień Sekcyjnego – st.str. Dawidowi Bartosikowi
 • stopień Sekcyjnego – st.str. Grzegorzowi Glapie
 • stopień Sekcyjnego – st.str. Dominikowi Jasnowskiemu
 • stopień Sekcyjnego – st.str. Tomaszowi Serafińskiemu
 • stopień Sekcyjnego – st.str. Tomaszowi Wypiórowi

Za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych nagrodą Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP zostali wyróżnieni następujący strażacy:

 • asp. Paweł Anastaziak
 • mł.ogn, Maciej Wypchło
 • st.sekc. Sebastian Janiak

Ponadto st. kpt. Okupny Sławomir został wyróżniony Dyplomem Komendanta Głównego PSP.

Złotymi Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa wyróżniony został:

 • dh Ryszard Bartosik – poseł na sejm RP
 • dh Edward Michalak

Srebrnymi Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa wyróżnieni zostali:

 • Tomasz Kosecki
 • Damian Pasek
 • Rafał Tybura

Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa uhonorowano:

 • Mateusza Wapińskiego

Odznaką Wzorowy Strażak odznaczeni zostali druhowie:

 • Dominik Rykowski
 • Sebastian Kuźnicki
 • Dawid Jurkiewicz

Ponadto dzisiaj gratulowano również funkcjonariuszowi w stanie spoczynku Andrzejowi Ruskowi. Został on wybrany na stanowisko przewodniczącego Głównej Komisji Rewizyjnej  Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Warszawie.

Tytuły i podziękowania

Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Wielkopolskiego im.gen. Stanisława Taczaka od 2006 r. nadaje tytuły: „Wielkopolski Strażak Roku”, „Wielkopolski Działacz Związku OSP RP Roku” oraz „Wielkopolska Ochotnicza Straż Pożarna Roku”. Te honorowe tytuły przyznawane są najlepszym druhom i wyróżniającym się jednostkom. Nie jest łatwo zostać zwycięzcą. Kandydaci są typowani przez zarządy gminne, następnie są weryfikowane przez zarząd powiatowy. Nazwiska kandydatów wraz z ich osiągnięciami trafiają na koniec do zarządu wojewódzkiego. Co roku Prezydium Zarządu dokonuje wyboru najlepszych z najlepszych za szczególne osiągnięcia w roku poprzedzającym rok wręczenia.

Podczas uroczystości Wojewódzkich Dnia Strażak w Lądku, które odbyły się w dniu 11 maja, jednostka OSP Przykona znalazła się w gronie 5 jednostek nominowanych do tytułu “Jednostki Roku 2018” natomiast druhna Karolina Idzik z jednostki OSP Dobra została “Strażakiem Roku 2018” województwa wielkopolskiego.

Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Turku przyznało: 

 • jednostce OSP Przykona – za pełne i systematyczne realizowanie zadań statutowych i efektywne działanie na rzecz środowiska lokalnego, gminnego i powiatowego honorowy tytuł Ochotniczej Straży Pożarnej Roku 2018 Powiatu Tureckiego,
 • druhowi Piotrowi Jankowskiemu – za szczególne wyróżnianie się w pracy społecznej na rzecz swojej jednostki i struktur Związku OSP RP honorowy tytuł Działacza Roku 2018 Związku OSP RP Powiatu Tureckiego,
 • druhnie Karolinie Idzik – za szczególne zaangażowanie podczas akcji ratowniczo-gaśniczych oraz podnoszenie swoich kwalifikacji z dziedziny pożarnictwa honorowy tytuł Strażaka Roku 2018 Powiatu Tureckiego.

Natomiast Komendant Powiatowy PSP w Turku za szczególne zaangażowanie i sumienność w realizacji zadań służbowych nadał mł. bryg. Krzysztofowi Kubiakowi honorowy tytuł Strażak Zawodowy Roku 2018 Powiatu Tureckiego.

Powiat turecki to także znaczące osiągnięcia w dziedzinie sportu pożarniczego

W roku 2018 dwie drużyny z terenu powiatu odniosły historyczne sukcesy, zwyciężając na zawodach wojewódzkich w porcie pożarniczym jednostek OSP grup A i C. Na dzisiejszych uroczystościach podziękowano im za ich ciężką pracę. Były to drużyny z OSP Janiszew (gm. Brudzew) oraz OSP Kalinowa (gm. Turek). Będą one w sierpniu reprezentowały województwo wielkopolskie na zawodach krajowych w Polanicy.


Tagi: , , ,

« Czerwiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
sob 06

Rafał Trzaskowski – zbiórka podpisów

6 czerwca godz. 09:00 - 7 czerwca godz. 13:00

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.