Obradowało Forum Burmistrzów na rzecz sprawiedliwej transformacji

Konin. Forum Burmistrzów na rzecz sprawiedliwej transformacji

W CKiS w Koninie odbyła się dwudniowa konferencja towarzysząca w ramach IV Zjazdu Forum Burmistrzów na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Organizatorem wydarzenia była ARR Transformacja we współpracy z WWF Polska, Miastem Konin oraz Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie.

Uczestnikami konferencji byli: przedstawiciele samorządów miast i gmin regionów górniczych, ministerstw, organizacji pozarządowych, nauki, sektora przedsiębiorstw oraz goście z zagranicy. Byli eksperci z Niemiec, przedstawiciele Komisji Europejskiej, Banku Światowego, inicjatywy Powering Past Coal Alliance (PPCA) oraz ambasady Wielkiej Brytanii. Miasto Turek reprezentowała zastępca burmistrza Joanna Misiak-Kędziora.

Forum Burmistrzów to międzynarodowa platforma wymiany doświadczeń, wiedzy i potrzeb dedykowana burmistrzom gmin węglowych w Europie. Obecnie sieć tworzy 61 burmistrzów oraz prezydentów z 11 krajów Europy.

W tym roku gospodarzem wydarzenia była Stara Zagora w Bułgarii. Jednak ze względu na sytuację pandemiczną spotkanie odbyło się w trybie hybrydowym. Dla przedstawicieli polskich gmin przygotowana została konferencja towarzysząca w Koninie.

Wśród kluczowych tematów podejmowanych w ramach konferencji konińskiej znalazły się m.in.:
  • przykłady transformacji regionów górniczych z Polski i zagranicy;
  • planowanie zielonej transformacji;
  • dywersyfikacja gospodarcza w gminach górniczych;
  • rekultywacja terenów pokopalnianych;
  • fundusze i dobre praktyki w zakresie klastrów energii i spółdzielni energetycznych;
  • promocja marki Wielkopolska Dolina Energii.

Wielkopolska Wschodnia jest jednym z pierwszych polskich regionów górniczych, w którym realizowany będzie proces sprawiedliwej transformacji. Na jego obszarze znajdują się kopalnie oraz elektrownie węglowe o mocy ponad 1GW, w których zatrudnionych jest blisko 4.000 osób. Zgodnie z ambitnymi celami przyjętymi przez region we współpracy z ZEPAK, do 2030 r. nastąpi całkowita rezygnacja z wydobycia węgla. Nastąpi także wygaszenie elektrowni wykorzystujących ten surowiec do produkcji energii elektrycznej. W dalszej perspektywie, tj. do 2040 r., założono natomiast osiągnięcie pełnej neutralności klimatycznej przez region.

Spotkanie w Koninie było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń nie tylko przedstawicieli miast i gmin regionów górniczych. Swoimi doświadczeniami dzieliły się różnego rodzaju środowiska uczestniczące w procesie sprawiedliwej transformacji. W przypadku Wielkopolski Wschodniej transformacja energetyczna i związane z nią odchodzenie od węgla traktowane są nie tylko jako istotny problem rozwojowy, ale również jako szansa, dzięki której możliwa będzie poprawa jakości życia mieszkańców oraz wzrost gospodarczy w oparciu o zidentyfikowane potencjały. Będzie to w dużej mierze możliwe dzięki wykorzystaniu wiedzy i doświadczeń różnego rodzaju podmiotów uczestniczących w procesie zarówno w kraju, jak i na świecie. Z tego względu organizatorzy uznali za kluczowy wymiar międzynarodowy spotkania, zapewniony przez podmioty na co dzień bardzo ściśle współpracujące z subregionem w związku z realizacją jego ambitnych zamierzeń związanych ze sprawiedliwą transformacją.


Tagi: ,

« styczeń 2022 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.