Czy nikogo w Turku nie obchodzi zielona transformacja?

Miłosława Stępień

Zielona transformacja Polski jest nie tylko konieczna, ale i możliwa. Duże szanse na nią ma wschodnia Wielkopolska. Niestety wydaje się, że pomimo tego, iż wiele się o tym w ostatnim czasie mówi, to wciąż brakuje wiedzy, a co gorsze chyba chęci, aby się tym zająć. Czy to z powodu słabego nagłośnienia, czy też braku woli na spotkanie w tym temacie zorganizowane 14 maja z Miłosławą Stępień pojawiła się zaledwie garstka osób. Co przykre nie zainteresowani byli nim także sami samorządowcy, których próżno było wypatrywać wczoraj w Klubie “Tęcza”.

Tajemnicą nie jest, że polska energetyka jest uzależniona od węgla. Jednak, jak wiadomo przemysł paliwowo-energetyczny w Wielkopolsce wschodniej ma się ku końcowi. Konieczna jest transformacja paliwowa w kierunku odnawialnych źródeł energii. Jest to proces czasochłonny i oczywiście we wstępnej fazie kapitałochłonny. We wtorek, na turkowskiej ziemi gościła Miłosława Stępień. Przyjechała, aby porozmawiać o transformacji energetycznej oraz sprawiedliwej transformacji (nie mylmy tych pojęć). Działaczka Partii Zielonych zdecydowała się wystartować w tegorocznych eurowyborach. Mieszkanka Konina na wielkopolskiej liście Koalicji Europejskiej znalazła się na 4 miejscu. To najwyżej na liście rozstawiona kandydatka z naszego subregionu.

Zamierzam mówić o faktach. Dlatego, że gdy zaczynamy o nich mówić w takich regionach jak ten, to zazwyczaj słyszymy bardzo różne, wymijające odpowiedzi na pytania. Buduje się różne mity na temat tego co się dzieje i co ma nastąpić. Natomiast mało się mówi o tym, co się realnie dzieje.

Wschodnia Wielkopolska w procesie transformacji

Jak wyjaśniła Miłosława Stępień Wielkopolska wschodnia przechodzi transformację już od kilkudziesięciu lat. Zaczęła się w momencie kiedy rozpoczęto restrukturyzację górnictwa, czyli od procesu zwalniana ludzi z kopalń.

Od 1990 roku do 2017 roku zwolniono ponad 85% ludzi z elektrowni, około 80% z kopalń w naszym regionie. To pokazuje, że ten problem w regionie, który mamy, odbywa się od 30 lat. Niestety odbywa się on bez żadnego wsparcia dla regionu – poinformowała Stępień.

Jest to odczuwalne zarówno dla Konina, jak i Turku. Kandydatka podkreślając, że Wielkopolska wschodnia jest najsłabiej rozwijającym się regionem w Wielkopolsce mówiła:

– to region, gdzie jest najwyższe bezrobocie, najsłabiej rozwija się przedsiębiorczość. Jest to region, gdzie bardzo szybko starzeje się społeczeństwo. To są rzeczy, które są typowe dla regionów powęglowych. To co się dzieje u nas jest czymś co się powtarza w rożnych miejscach w Europie, ale nikt nie porównuje tego i nie wyciągał do tej pory z tego wniosków. To co robimy teraz, to jest próba znalezienia dobrych wzorców w innym miejscu, dzielenia się doświadczeniami i znalezienia rozwiązań, które można zastosować lub przystosować do realiów lokalnych.

Przypomnijmy, w turkowskim magistracie odbyło się spotkanie poświęcone działaniom podejmowanym przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Pisaliśmy o tym w artykule Unijna Platforma Regionów Węglowych w Procesie Transformacji szansą dla subregionu. Dzięki podjętym staraniom powstał projekt Dolina Energii, który da możliwość sięgania po unijne pieniądze dla tzw. terenów pogórniczych. Ma on wskazać kierunek rozwoju oparty na nowoczesnych technologiach, trochę innej wizji energetyki. Na początku kwietnia samorządowcy z Konina, Koła, Turku i Słupcy podpisali porozumienie na rzecz sprawiedliwej transformacji energetycznej Wielkopolski wschodniej.

Platforma powęglowa szansą dla wschodniej Wielkopolski

Następnie przedstawiciele regionu udali się do Brukseli, gdzie odbyło się czwarte spotkanie Grupy Roboczej Platformy dla regionów intensywnie wykorzystujących węgiel w okresie przejściowym. Obecna na nim była również Miłosława Stępień. Podczas tej wizyty kluczowe było zaprezentowanie zgłoszonych projektów. Z przedstawionych 21 projektów Komisja Europejska wybrała 10 fiszek do szczegółowego omówienia. Dotyczyły m. in.

  • budowy marki i strategii Wielkopolski Wschodniej w procesie transformacji,
  • podnoszenia kompetencji i kwalifikacji osób z sektora paliwowo-energetycznego zagrożonych utratą pracy,
  • zielonego wsparcia finansowego dla firm oraz dla sektora publiczno-prywatnego,
  • klastra ZIELONA ENERGIA,
  • budowy farm fotowoltaicznych na rekultywowanych terenach,
  • przebudowy kotła węglowego na kocioł do wyłącznego spalania biomasy,
  • budowy magazynu ciepła dla potrzeb ogrzewania Miasta Konin,
  • budowy infrastruktury do wytwarzania, magazynowania oraz dystrybucji wodoru oraz
  • produkcji paneli fotowoltaicznych i montażu instalacji fotowoltaicznych.

Połowę z tych projektów zgłosił ZE PAK.

Trudne decyzje należą do polityków

Niestety dyskusje na tematy dotyczące ochrony środowiska do tej pory toczyły się w większości bez udziału polityków lub przy znikomym ich udziale. Teraz aby zawalczyć o Wielkopolskę wschodnią będą potrzebne działania ze strony rządu oraz samorządów. Kolejne spotkania w Brukseli zostały wyznaczone na lipiec oraz październik 2019 r. Jak zaznaczyła kandydatka będzie można na nich zaprezentować nowe projekty z naszego regionu. Aby wykorzystać i nie przegapić szansy jaką dostał region na pozyskanie funduszy unijnych ważne jest – co też sygnalizowała kandydatka – zaangażowanie polityków oraz lokalnych samorządowców. Zwłaszcza ci ostatni powinni mieć wiele na ten temat do powiedzenia. Na spotkaniu dotyczącym transformacji energetycznej w subregionie Konin – Turek – Koło prócz jednego radnego miejskiego nikt z nich się jednak nie pojawił.


Tagi: , , , ,

« Sierpień 2020 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
pon 03

Tuliszków. Wakacje z Judo

1 sierpnia godz. 16:00 - 31 sierpnia godz. 16:00
pon 03

Tuliszków. Wakacje z Judo

3 sierpnia godz. 16:00 - 2 września godz. 16:00
wt 04

Tuliszków. Wakacje z Judo

4 sierpnia godz. 16:00 - 3 września godz. 16:00
wt 04

Turek. Wakacyjna Akademia Karate

4 sierpnia godz. 17:30
śr 05

Tuliszków. Wakacje z Judo

5 sierpnia godz. 16:00 - 4 września godz. 16:00
czw 06

Tuliszków. Wakacje z Judo

6 sierpnia godz. 16:00 - 5 września godz. 16:00
czw 06

Turek. Wakacyjna Akademia Karate

6 sierpnia godz. 17:30

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.